Porady

Rozmnażanie maranty – testujemy różne metody.

W poprzednim poście opisałyśmy rozmnażanie marantowatych w teorii i praktyce. Dlatego właśnie dziś rozpoczynamy test różnych metod ukorzeniania maranty – w wodzie, w perlicie oraz w sphagnum.

Zatem do dzieła!

Poniżej przedstawiamy pierwszy etap eksperymentu, czyli przygotowanie sadzonek.

1. Najpierw należy przygotować szczepki – uciąć je poniżej “kolanka” sterylnym narzędziem i zostawić na kilka godzin w celu wytworzenia tkanki kallusowej, czyli po prostu zagojenia się rany po cięciu.

2. Następnie należy przygotować sphagnum, perlit i czysta woda w zwykłych jednorazowych kubeczkach. Pamiętajmy, że perlit i sphagnum należy uprzednio namoczyć i usunąć nadmiar wody. Najlepiej stosować wodę przegotowaną.

3. W ostatnim kroku szczepki zostały umieszczone w przygotowanych wcześniej pojemnikach. Ukorzeniające się rośliny warto trzymać w ciepłym miejscu, bez dostępu bezpośredniego światła słonecznego.

Jeśli zauważymy, że sphagum lub perlit przeschnie, należy podlać lub zrosić sadzonki. W przypadku metody wodnej nie wymieniamy wody – jedynie uzupełniamy dolewając nowej.

W kolejnych wpisach będziemy informować, która metoda jest najbardziej efektywna. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze korzonki!

No Comments

    Leave a Reply