Porady

Neem oil. Czym jest i jak go stosować?

Czym jest neem oil? Olej ten jest pozyskiwany z tłoczonych na zimno nasion miodli indyjskiej (Melia azadirachta Azadirachta indica). Od wieków stosowany w medycynie ajurwedyjskiej, obecnie znalazł zastosowanie w wielu kosmetykach do pielęgnacji włosów i skóry, a także ogrodnictwie. Jego charakterystyczny mocny zapach może na początku zniechęcać, jednak olej ma wiele zalet dla których go warto stosować. Kolejną ciekawostką jest fakt, iż zastyga on w temperaturze poniżej 23 °C, tak więc przed użyciem, warto postawić go w cieplejszym miejscu. Co więcej, miodla jest źródłem naturalnych biopestycydów, które są nieszkodliwe dla motyli, pszczół oraz innych owadów zapylających. Jest to jedna z najsilniej działających substancji owadobójczych pochodzenia roślinnego. Substancją czynną w oleju neem jest azadirachtyna, to właśnie ona sprawia, że olej ma wiele zalet, jednak my skupimy się na tylko na tych dotyczących roślin.

Dlaczego warto go stosować?

1. Bezpieczny dla roślin i zwierząt.

2. Organiczny i biodegradowalny.

3. Działa systemicznie, czyli jest absorbowany przez roślinę. Dzięki temu, że przenika przez tkanki do jej wnętrza, a wraz z sokiem rozprzestrzenia się po wszystkich jej częściach, dłużej ją chroni.

4. Może być stosowany to kontrolowania szkodników we wszystkich stadiach rozwojowych, zarówno dorosłych osobników, larw i jaj.

Azadirachtyna zwalcza owady na kilka sposobów:

  • działa odstraszająco
  • zaburza ich gospodarkę hormonalną, zmuszając je do zaprzestania zjadania liści oraz zapobiega przeobrażeniu się w następne stadium rozwojowe (larwa nie wykluje się z jaja)
  • dusi

5. Skutecznie działa na wiele odmian szkodników, takich jak:

  • wciornastki
  • przędziorki
  • tarczniki
  • wełnowce
  • mszyce
  • maczliki
  • oraz wiele innych

6. Ma działanie grzybobójcze i pomaga pozbyć się problemów takich jak:

  • szara pleśń
  • plamistość liści
  • rdza
  • oraz wiele innych

Jak stosować?

Należy pamiętać, że olej neem trzeba zawsze rozcieńczyć. Jest on bardzo pomocny w zwalczaniu rożnych problemów, jednak w zbyt dużym stężeniu możemy zaszkodzić roślinie a nawet uszkodzić liście.

Ważne: w przypadku Leopardiny lepiej zmniejszyć dawkę oleju neem o połowę z uwagi na jej delikatne liście. Preparat może także być stosowany do oprysku na roślinach o zamszowych liściach.

Aby przygotować roztwór do spryskania rośliny, optymalną dawką jest użycie:

5ml oleju neem oraz kilku kropli łagodnego płynu do naczyń na 1 litr letniej wody

Dlaczego dodajemy do roztworu płyn do mycia naczyń? Ponieważ olej nie rozpuszcza się w wodzie, płyn spełnia rolę emulgatora. Najlepiej stosować delikatny płyn do mycia naczyń, czyli taki, który posiada jak najmniejszą ilość środków chemicznych w swoim składzie, gdyż niektóre płyny mogą zaszkodzić roślinie. Doskonale sprawdzają się płyny do mycia akcesoriów dziecięcych. Jeśli jednak nie mamy po ręka żadnego płynu do mycia naczyń o odpowiednim składzie, możemy także użyć odrobiny zwykłego szarego mydła w płynie np. biały jeleń.

Woda z dodatkiem płynu powinna być letnia aby olej mógł się w niej dobrze rozpuścić.

Roślinę należy spryskiwać profilaktycznie co 2-3 tygodnie, albo w razie potrzeby. Taka samą mieszankę możemy stosować do przecierania liści. Nie należy stosować roztworu po upływie 8 godzin, gdyż traci on swoje właściwości.

Gdzie kupić?

Neem oil możemy kupić w niektórych stacjonarnych aptekach oraz sklepach zielarskich, jednak najłatwiej jest zamówić go w sklepie internetowym lub poprzez Allegro. Na rynku polskim dostępne są preparaty kilku producentów, należy jednak pamiętać, aby wybierać ten, który jest nierafinowany, czyli innymi słowy, pozyskiwany w procesie tłoczenia na zimno.

Posty które mogą Cię zainteresować...

41 komentarzy

  • Reply
    Ola
    19 maja 2020 at 22:57

    Czy można profilaktycznie zraszać takim roztworem roślinki, które nie lubią zraszania, np. white star, zebrina, warszewiczi?

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      21 maja 2020 at 17:43

      Jak najbardziej, neem oil w odpowiednim stężeniu nie zaszkodzi nawet tym o zamszowych liściach. Same wielokrotnie go stosowałyśmy i nie zauważyłyśmy efektów ubocznych. Zalecamy jednak ostrożność przy odmianie Leopardina, gdyż jako jedyna posiada bardzo cienkie liście.

      • Reply
        M.
        10 sierpnia 2020 at 21:43

        Warto byłoby dodać zdjęcie jak powinien gotowy preparat wyglądać (a jak nie). Z własnego doświadczenia i lektury grupy wnioskuję, że sporo osób ma wątpliwości i problemy w tym temacie bo brakuje nam punktu odniesienia, szczególnie pierwszy raz robiąc koktajl. Warto też podkreślić kolejność dodawania składników.

        • Reply
          Prayer Plant Girls
          14 sierpnia 2020 at 20:34

          Dziękujemy za sugestię. Postaramy się dodać jakieś zdjęcie w najbliższym czasie. 🙂

    • Reply
      aga
      30 stycznia 2021 at 14:12

      zebrina nie lubi zraszania? wydaje mi sie ze wrecz przeciwnir

      • Reply
        Prayer Plant Girls
        30 stycznia 2021 at 17:46

        Pytanie, w jakim celu zraszać? Wbrew powszechnym mitom nie podnosi ono wilgotności, a przy złej cyrkulacji powietrza lub zakurzonych liściach to zaproszenie dla chorób grzybowych. Twarda woda z kranu tez nie jest wskazana. Co innego w przypadku profilaktycznych oprysków raz na jakiś czas, czy zasilaniu dolistnym rośliny.

  • Reply
    Magda
    10 czerwca 2020 at 14:08

    Czy takim roztworem możemy podlewać kwiaty? Czy ma to sens? Zostanie wchłonięty do rośliny i zadziała systemowo?

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      12 czerwca 2020 at 09:54

      Roztwór neem oil jest głównie stosowany do oprysku bądź przecierania liści. Można też ewentualnie spryskać ziemię oraz doniczkę, natomiast bezpośrednie podlewanie rośliny nie jest zalecane, gdyż nie wiadomo jak emulsja z oleju oraz detergent może wpłynąć na podłoże.

      • Reply
        Ania
        20 czerwca 2020 at 13:05

        Czy można stosować na krzewy owocowe i warzywa jadalne np. do walki ze mszycą lub innymi chorobami ?

        • Reply
          Prayer Plant Girls
          21 czerwca 2020 at 17:02

          Jak najbardziej, można stosować także w ogrodzie.

  • Reply
    Ola
    15 czerwca 2020 at 20:12

    Czy można stosować na inne rosliny czy tylko marantowate?

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      16 czerwca 2020 at 17:58

      Neem oil może byś stosowany także do oprysku innych roślin. Należy jednak zachować ostrożność lub zaniechać jego stosowania w przypadku roślin o bardzo cienkich i delikatnych liściach.

  • Reply
    Ola
    19 czerwca 2020 at 14:26

    Głupie pytanie ale jak odmierzyć to 5 ml olejku?

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      19 czerwca 2020 at 18:59

      Najłatwiej będzie zakupić w aptece małą strzykawkę albo jakąś małą miarkę.

  • Reply
    Malgorzata Stachurska
    22 czerwca 2020 at 14:47

    Czy zamiast płynu mogę użyć mydła potasowego?

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      23 czerwca 2020 at 00:01

      Można, jednak wszystko zależy od składu danego produktu. Jeżeli nie zawiera dodatkowo innych substancji chemicznych typu: syntetyczne detergenty czy inne wypełniacze, to taki produkt stosowany w niewielkiej ilości nie powinien zaszkodzić roślinie.

  • Reply
    Weronika
    30 czerwca 2020 at 18:31

    Czy olejek neem można stosować jednocześnie z drapieżnymi roztoczami przy początkowej fazie inwazji przędziorka?

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      2 lipca 2020 at 13:08

      Olejek neem nie szkodzi dobroczynnym roztoczom i można go stosować. Nie należy jednak wykonywać oprysku, przecierać liści w trakcie ich stosowania, gdyż może im zaszkodzić w bezpośrednim kontakcie. Dodatkowo podczas takiego zabiegu jest duże ryzyko zmycia roztoczy z rośliny. Można bezpiecznie powiesić roztocza po oprysku, gdy roślina już przeschnie. Dla pewności można odczekać 1-3 dni przed zastosowaniem roztoczy.

  • Reply
    nel
    1 lipca 2020 at 23:58

    Co to znaczy, że traci działanie po 8 godzinach i z czego to wynika? W spryskiwaczu czy na roślinie, że po 8 godzinach na roślinie jest już nieskuteczny?

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      2 lipca 2020 at 13:04

      Oznacza to, że nie można przechowywać wcześniej przygotowanego roztworu z olejkiem neem np. w spryskiwaczu i użyć następnego dnia. W przypadku niezużycia całości, po upływie ok. 8 godzin trzeba zrobić nową mieszankę jeśli chcemy spryskać kolejne rośliny. Wynika to z tego, iż po zmieszaniu substancja aktywna ulega rozpadowi.

  • Reply
    Weronika
    24 lipca 2020 at 06:44

    “Nie należy stosować roztworu po upływie 8 godzin, gdyż traci on swoje właściwości.” Mogłabym poprosić o źródło tej informacji, bo nigdzie nie mogę nic znaleźć na ten temat, a nie jestem w stanie zużyć całego litra płynu na raz i często stoi u mnie przez kilka tygodni. Czy sam olejek neem w butelce też traci swoje właściwości tak szybko po otwarciu?

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      25 lipca 2020 at 20:14

      Olejek w butelce nie traci swoich właściwości, gdyż nie wchodzi w reakcję chemiczną z innymi substancjami. Informacja o czasie 8h została zaczerpnięta między innymi z dokumentacji dopuszczającej neem oil do użytku. Dokumentacja jest dostępna na stronie UNITED STATES ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY, Office of Chemical Safety and Pollution Prevention. Jeśli nie jesteś w stanie zużyć 1 litra, najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie zmniejszenie proporcji i zrobienie mieszanki na 0.5l lub 250ml wody.

  • Reply
    Asia
    13 sierpnia 2020 at 09:05

    Bardzo mi pomogłyście, bo nie mogłam zorientować się długo, o co chodzi z tym olejem. Tylko tyle chciałam napisać i podziękować za taką mega dawkę wiedzy na Waszej stronie 🌿❤️

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      14 sierpnia 2020 at 20:28

      Dziękujemy za miłe słowa. 🙂

  • Reply
    Beata
    13 sierpnia 2020 at 22:44

    Czy mogę go poza calateami zastosować też na palmę areca i chamedorę?

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      14 sierpnia 2020 at 20:33

      Olejek neem można stosować na praktycznie wszystkich roślinach poza tymi o bardzo cienkich liściach. Nie stosowałyśmy go nigdy na palmach, więc dla bezpieczeństwa sugerujemy przeprowadzić próbę na 1 czy 2 liściach, odczekać kilka dni i obserwować reakcję rośliny. Jeśli nie pojawią się niepokojące objawy, można go bezpiecznie zastosować.

  • Reply
    Aleksandra
    3 września 2020 at 11:54

    Cześć 😉
    Jak najlepiej wykonać oprysk roztworem olejku – spryskać i zostawić czy spryskać i przetrzeć liście, by pięknie błyszczały? Czy ta druga metoda ma sens, tzn czy warstwa olejku nie będzie wtedy zbyt mała? A może najpierw spryskać i zostawić a po dwóch dniach przetrzeć liście…?
    Mam zamiar pryskać rośliny o liściach bez meszku 😉

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      3 września 2020 at 13:06

      Można po prostu przetrzeć liście roztworem neem oil jeśli chodzi wyłącznie o uzyskanie efektu ich nabłyszczenia, wtedy wystarczy je po prostu przetrzeć z góry. Natomiast w celach profilaktycznych lub podczas walki z jakimś szkodnikiem, zalecamy zrobić oprysk całej rośliny. Nie powinno się stosować neem oil w odstępie kilku dni, gdyż można w ten sposób poparzyć liście.

      • Reply
        KrisSlabyBiotanik
        23 września 2020 at 01:19

        Ile należy odczekać od pierwszego oprysku ? – walczę z wciorem paskudnym:P

        • Reply
          Prayer Plant Girls
          2 października 2020 at 13:46

          Najlepiej jest powtórzyć oprysk z neem po 7-14 dniach w zależności od nasilenia inwazji.

  • Reply
    marika
    5 października 2020 at 17:20

    hej, mozna stosowac olejek u warscewiczii?

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      7 października 2020 at 20:50

      Tak, można stosować oprysk z roztworem z neem.

  • Reply
    Ola
    4 listopada 2020 at 10:30

    Hej, potrzebuje waszej pomocy , niestety dopiero teraz trafiłam na waszego bloga a zdążyłam dostać jakaś głupia poradę żeby przetrzeć samym olejkiem liście , co teraz powinnam zrobić ? Zmyć to woda ?

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      7 listopada 2020 at 21:52

      Obawiam się, że nie da się go tak łatwo zmyć.

  • Reply
    Paulina
    16 listopada 2020 at 20:19

    Fikus bengalski. Liscie z meszkiem. Zaszkodzi?

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      28 listopada 2020 at 02:37

      W odpowiednim stężeniu nie powinien zaszkodzić jeśli jest wykonany w formie oprysku.

  • Reply
    Daria
    17 listopada 2020 at 17:04

    Jaki płyn polecacie?

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      22 listopada 2020 at 18:06

      Nie jesteśmy w stanie polecić konkretnego płynu/mydła w płynie. Ważne, aby zawierał on jak najmniej substancji drażniących, np. płyny do mycia akcesoriów dziecięcych, etc.

  • Reply
    Magda
    1 marca 2021 at 21:25

    Witam ! Mam pytanie czy mozna profilaktycznie spryskac takie rosliny jak : Klony Palmowe ,Roze ,Lavende i czy moge prosic o proporcje ,i w jaka temperatura .Pozdrawiam

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      4 marca 2021 at 23:18

      Można, proporcje takie same jak w poście.

  • Reply
    Sonia
    11 października 2021 at 10:47

    Czy jest sens pryskać roztworem z neem po zastosowaniu chemii na przędziory (sanium) i wciory (mospilan)? Na przykład dodatkowy oprysk na drugi dzień czy odczekać np. tydzień?

Leave a Reply