Wciornastek

Wciornastki. Kim są ? Jak z nimi walczyć?

Te małe szkodniki są obecne na niemal wszystkich kontynentach. Mogą nie tylko przenosić około 20 wirusów roślinnych, ale również posiadają aż 6 stadiów rozwojowych i praktycznie każde z nich możemy zaobserwować na naszych roślinach. Larwy są prawie przezroczyste, białe oraz mogą mieć też barwy od żółtawych do pomarańczowo-żółtych. Dorosłe samice występują w kilku wersjach kolorystycznych. Niektóre z nich mogą mieć zabarwienie od prawie białego poprzez żółtawo-pomarańczowy, podczas gdy inne do prawie czarnego, stąd mowa o białych „przecinkach” lub ciemnych uskrzydlonych wersjach dorosłych. Innym charakterystycznym objawem ich żerowania są ich odchody pozostawiane na zaatakowanych liściach w postaci małych czarnych kropek.

Skąd wiadomo, że są?
Wciornastki powodują uszkodzenia roślin poprzez nakłuwanie komórek tkanek powierzchniowych i wysysanie ich zawartości, co skutkuje obumieraniem otaczającej tkanki. Powstałe srebrnoszare plamy na liściach i czarne odchody wskazują na ich obecność w uprawie, czasami „ryją” w liściu charakterystyczne wzory, a także odbarwią liść, co widać szczególnie na jego spodzie. Żywotność rośliny zmniejsza się na skutek utraty chlorofilu, a w przypadku poważnej plagi mogą nawet doprowadzić do kurczenia się liści. Wciornastki uwielbiają rozwijające się części roślin, czyli młode liście, kwiaty, oraz nowe łodygi. Niestety często nie jesteśmy w stanie dostrzec ich gołym okiem, mimo że widzimy ślady ich żerowania. Niekiedy zdarza się, że owe ślady są po prostu pozostałością po ich dawnym żerowaniu jeszcze u producenta i zostały już dawno wytępione odpowiednimi środkami chemicznymi bądź biologicznymi, jednak bezpieczniej dla naszej kolekcji jest, gdy asekuracyjnie poddamy roślinę obserwacji oraz podejmiemy pewne kroki, aby zabezpieczyć się przed ich dalszym rozwojem

Jak się ich pozbyć ?
Zwalczanie wciornastków nie zalicza się do najprostszych czynności. Owady rozprzestrzeniają się w zawrotnym tempie, a dodatkowo na ich korzyść działa również to, że wywołują wiele szkód, zanim zorientujemy się o ich obecności. Domowe sposoby nie są w ich przypadku skuteczne

1. Mechanicznie – jak w przypadku przędziorka i każdego innego szkodnika. Patrz→ przędziorek

2. Chemiczne: Mospilan 20 SP , Karate Zeon 050CS, Emulpar RTU (środek naturalny, tylko wspomagająco !), Spintor 240SC, Bulldock 025EC.

UWAGA! Bardzo ważne jest dokładne czytanie ulotki i ewentualna powtórka oprysku po określonym czasie, jeśli producent zaleca taki schemat postępowania !

NazwaSubstancja czynnaDziałanie
Karate Zeon 050 SCLambda- cyhalotrynaKontaktowe i żołądkowe dla szkodników, na roślinie działa powierzchniowo
Mospilan 20 SPacetamiprydKontaktowe i żołądkowe dla szkodników, na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie
Bulldock 025 ECbeta-cyflutrynaKontaktowe i żołądkowe dla szkodników, na roślinie działa powierzchniowo
SpinTor 240 SCspinosadKontaktowe, żołądkowe i jajobójcze dla szkodników, na roślinie działa powierzchniowo i wgłębnie

3. Biologiczne: najczęściej stosowany jest potocznie nazywany Swirskim roztocz Abmlyseius swirsky (Swirski-Mite LD, Swirski-Mite Plus, Ulti-Mite Swirsky) – działa również na mączlika szklarniowego, Neoseiulus cucumeris (Thripex-V), pluskwiaki Orius laevigatus (Thripor-L), Amblydromalus limonicus (Limonica), wszystko do kupienia bez większego problemu. UWAGA- jest to wspomaganie wcześniej wykonanego oprysku chemicznego i go nie zastępuje !

Profilaktyka – Co zrobić, by ich nie było ?

Jak w przypadku przędziorka – idealną profilaktyką jest utrzymanie wysokiej wilgotności, odpowiedniej temperatury, częste oglądanie rośliny oraz profilaktyczne mycie liści wodą z płynem do naczyń plus neem oil/piwo/woda z cytryną. Można profilaktycznie od czasu do czasu powiesić Świrskiego.