Ziemiórki

Ziemiórki. Kim są? Jak z nimi walczyć?

Ziemiórka to drobna (2-4 mm długości), ciemna muchówka o długich nogach i czułkach oraz smukłym ciele, a z wyglądu przypomina nieco muszkę owocówkę. Postać dorosła nie jest dla roślin zagrożeniem, szkodliwe są natomiast żarłoczne larwy ziemiórki: długie (około 7 mm), cienkie, mają przezroczyste ciało poza czarną głową. Samica ziemiórki składa jaja w wilgotnej glebie, a jej larwy wylegają się po kilku dniach. Pojawianiu sie ziemiórek sprzyja ciepło w pomieszczeniach i nadmierna wilgoć w podłożu. Lubią pojawiać się przy tacach z keramzytem czy pojemnikach z wodą, które stoją w pobliżu roślin.

Skąd wiadomo, że są ?

Występowanie ziemiórek najłatwiej rozpoznać lustrując rośliny i donice w poszukiwaniu dorosłych owadów – ich obecność to w zasadzie pewnik, że w podłożu znajdują się już larwy. W przypadku inwazji ziemiórek dochodzi do zżółknienia, brązowienia i zamierania fragmentów lub całej rośliny z powodu utraty zdolności do pobierania wody i składników pokarmowych.

Jak się ich pozbyć?

1. Mechanicznie: proste w użyciu lepy na ziemiórki, umieszczone w doniczce żółte lepy wyłapią dorosłe osobniki

2. Chemicznie: Polysect 005SL, Dimilin, r-r wody utlenionej w proporcji 1:4 z wodą

3. Biologicznie: nicienie Steinernema feltiae (preparat Nemycel), Drapieżny roztocz Stratiolaelaps scimitus (preparat Entomite-M)

Profilaktyka- co zrobić, by ich nie było ?

1. Żółte lepy oraz nawozy z fosforem zmniejszają szansę na pojawienie sie ziemiórek.

2. Dobrej jakości podłoże.

3. Prawidłowe podlewanie rośliny (unikanie zalewania).