Jak nawilżać?

Odpowiednio wysoka wilgotność powietrza stanowi klucz do sukcesu w uprawie marantowatych. Maranty, Stromanthe i Ctenanthe są dużo bardziej tolerancyjne w tym temacie niż Calathea, jednak na pewno nie ucierpią, jeśli postanowimy trochę popracować nad zwiększeniem wilgotności powietrza we własnym domu. Podstawą jest zakup higrometru i ustalenie z jaką wilgotnością powietrza mamy do czynienia na co dzień w danym pomieszczeniu. Dla mniej wybrednych roślin wilgotność powietrza na poziomie 50% będzie wystarczająca i taką powinniśmy starać się utrzymywać w swoich domach przez okrągły rok. Rośliny trochę bardziej wymagające (np. Calathea Warscewiczii) będą potrzebowały zwiększenia wilgotności powietrza do około 70%.

Najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na podniesienie wilgotności powietrza jest… zakup nawilżacza powietrza. Na rynku dostępnych jest wiele typów i modeli nawilżaczy, które można dobrać do własnych potrzeb. Są one proste w obsłudze i wydajne – w krótkim czasie są w stanie znacząco podnieść wilgotność powietrza w pomieszczeniu, co przekłada się na zwiększenie komfortu życia marantowatych.

Kolejnym i zdecydowanie najpopularniejszym sposobem jest zraszanie liści. Niestety zraszanie czy zamgławianie liści nie podnosi ani znacząco, ani na długo poziomu wilgotności powietrza i na dłuższą metę nie sprawdzi się w uprawie wymagających marantowatych. Ponadto całkowicie odradza się moczenie marantowatych o welurowych liściach, które pokryte są włoskami (np. Calathea Zebrina, Calathea Warszewiczii). Należy również pamiętać, że zraszanie podnosi ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i przebarwień na liściach, dlatego bardzo ważne jest aby zraszać rośliny umiejętnie. Co to oznacza? Zraszać trzeba z umiarem, drobną mgiełką, w ciągu dnia (kiedy liście są w pełni rozłożone), w pomieszczeniach z dobrą cyrkulacją powietrza i przy użyciu wody przegotowanej lub przefiltrowanej o temperaturze pokojowej. Nie należy zraszać liści młodych, rozwijających się oraz posiadających uszkodzenia.
Poniżej prezentujemy listę mniej oczywistych metod, które mogą przydać się w codziennej walce o wyższą wilgotność powietrza i lepszą jakość życia marantowatych:

1. Ustawianie doniczek z marantowatymi w grupach blisko siebie. W ten sposób rośliny zaczną tworzyć swoisty mikroklimat, będą wolniej traciły wilgoć, a tym samym lepiej rosły.

2. Rozstawianie wokół doniczek z roślinami, na stolikach i kaloryferach różnego rodzaju naczyń (wazy, wazoniki lub miseczki) z wodą, która będzie powoli parować.

3. Rozkładanie gąbek nasączonych wodą w różnego rodzaju pojemnikach lub plastikowych workach z otworami.

4. Układanie w doniczkach, na powierzchni ziemi muszelek w których będzie zbierać się woda w trakcie podlewania i później parować.

5. Umieszczanie doniczek na podstawkach z keramzytem/kamieniami i wodą. Należy pamiętać, aby lustro wody nie dotykało doniczki.

6. Suszenie prania w pomieszczeniu z roślinami.

7. Zostawianie otwartych drzwi lub przenoszenie roślin w pobliże/do łazienki w trakcie brania gorącej kąpieli/ prysznica. Rośliny należy ponownie przenieść po ostygnięciu wody.

8. Zostawianie otwartych drzwi lub przenoszenie roślin w pobliże/do kuchni w trakcie gotowania, zmywania, lub opróżniania zmywarki po dopiero co skończonej pracy.

9. Wykorzystywanie podgrzewaczy do olejków eterycznych/kominków do wosku jako nawilżaczy powietrza.

10. Zraszanie/zamgławianie zasłon i firan.

11. Założenie akwarium lub zakup fontanny pokojowej/domowej.

12. Przykręcenie grzejników/kaloryferów.

13. Rozkładanie mokrych ręczników na grzejnikach/kaloryferach.

14. Wypełnienie części przestrzeni między doniczką a osłonką wilgotnym mchem torfowcem.