Porady

Jak dbać o liście?

Pył i kurz na liściach to zmora każdego kolekcjonera roślin. Gdy kupujemy rośliny i po raz pierwszy przynosimy do domu, ich liście są zazwyczaj piękne i lśniące. Niestety dni, tygodnie mijają, a liście naszych podopiecznych zaczyna pokrywać coraz grubsza warstwa kurzu i pyłu. Jak temu zaradzić? Co powinniśmy zrobić aby utrzymać je w takiej samej kondycji jak w dniu zakupu? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na kilka z najczęściej zadawanych pytań.

Dlaczego należy utrzymywać liście w czystości?

Powinniśmy to robić, gdyż warstwa pyłu i kurzu na liściach roślin doniczkowych zablokuje światło słoneczne oraz zmniejszy zdolność rośliny do fotosyntezy. Co więcej, zatykają one aparaty szparkowe liści i uniemożliwiają transpirację, co może negatywnie wpłynąć na rośliny i sprawić, że będą wyglądać matowo. Dodatkowo, kurz stwarza idealne warunki dla przędziorka.

Czy można myć liście pod prysznicem?

Można, ale nie zalecamy mycia liści pod prysznicem, zwłaszcza początkującym pasjonatom marantowatych, ponieważ jest wiele czynników mogących przyczynić się do późniejszych problemów z rośliną. Łatwo bowiem o przelanie rośliny, dostanie się wody do środka nierozwiniętych jeszcze liści, czy połamanie łodyg przy zbyt mocnym strumieniu wody. Kolejną dość istotną wadą jest to, że twarda woda z kranu może pozostawić na liściach brzydkie plamy oraz osad.

Dodatkowo jeśli stosujemy na naszych roślinach Dobroczynka lub Swirskiego, podczas mycia roślin pod prysznicem, istnieje ryzyko zmycia tych dobroczynnych roztoczy.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na tą opcję, należy pamiętać o odpowiednim przechyleniu rośliny albo zabezpieczeniu doniczki np. folią, tak aby woda nie dostała się do środka. Dlatego też, aby uniknąć przypadkowego zalania rośliny, bezpieczniejszą metodą jest po prostu ręczne przecieranie liści.

Jak często czyścić liście?

Tak na prawdę wypadałoby czyścić liście jeśli tylko widzimy taką potrzebę, dlatego powinniśmy dopasować częstotliwość do naszych potrzeb i warunków panujących w domu. Umownie można przyjąć, że dobrze jest czyścić liście przynajmniej jeden lub dwa razy w miesiącu.

Czym przecierać?

  • rozcieńczony neem oil (2.5ml neem, kilka kropel płynu do naczyń na 0.5l letniej wody)
  • odgazowane piwo (można dodać odrobinę wody)
  • sok z cytryny (1 łyżka stołowa soku z cytryny na 1l wody)
  • woda z kilkoma kroplami delikatnego płynu do naczyń lub odrobina szarego mydła w płynie

UWAGA: Pamiętajmy aby nie stosować żadnego z powyższych do przecierania marantowatych o zamszowych liściach (m.in. Zebrina, Warscewiczii, Rufibarba), gdyż możemy im bardzo zaszkodzić poprzez spowodowanie uszkodzeń mechanicznych. Aby oczyścić tego rodzaju liście, najlepiej użyć miękkiego pędzla (np. takiego do pudru). Nie zaleca się przecierania takich liści, jednak można bezpiecznie wykonać oprysk np. neem oil.

Jak przecierać?

Najlepiej przecierać liście delikatną szmatką aby nie uszkodzić ich powierzchni. Przecieramy liść z obu stron, czyli zarówno górę jak i jego spód. Najlepiej robić to podpierając drugą stronę liścia dłonią. Po zanurzeniu szmatki w wybranym przez nas środku, odciskamy jego nadmiar tak aby była lekko wilgotna. Z tak przygotowaną szmatką możemy przystąpić do czyszczenia liści naszych podopiecznych.

6 komentarzy

  • Reply
    Panini
    16 czerwca 2020 at 21:51

    Czy ta najpopularniejsza ostatnio maranta, z czerwonym unerwieniem, nadaje się do przecierania/zraszania? Zawsze się nad tym zastanawiałam, bo dla mnie tekstura tych liści jest wyjątkowa! <3

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      17 czerwca 2020 at 19:19

      Nie zaleca się zraszania oraz przecierania liści marant, gdyż można je takimi zabiegami pielęgnacyjnymi uszkodzić. Można natomiast wykonać profilaktyczny oprysk neem oil.

  • Reply
    aliw
    17 września 2020 at 09:09

    Olejek neem to moje odkrycie. wszystkie kwiaty wyglądają jakby piękniej. a na dodatek działa przeciw szkodnikom.
    Calathee super, ale to co zrobił z moim bananowcem to sztos 🙂 póki co przecieram. Planuje zastosować tez oprysk.

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      18 września 2020 at 00:04

      Oj tak, olejek neem doskonale sprawdza sie w pielęgnacji oraz profilaktyce.

    • Reply
      Monika
      14 grudnia 2020 at 19:30

      A gdzie można kupić ten olejek i czy stosuje go Pani jak wyżej?

      • Reply
        Prayer Plant Girls
        17 grudnia 2020 at 16:40

        Olejek neem jest dostępny w sklepach online oraz niektórych drogeriach czy aptekach. Tak, podane w poście proporcje sama stosuje na swoich roślinach.

Leave a Reply