Porady

Dobroczynne roztocza i oprysk chemiczny. Jak to robić poprawnie?

Jeśli chcemy, aby oprysk był skuteczny, a roztocza zachowały możliwie jak najdłuższą żywotność, należy poznać prawidłowy schemat postępowania w przypadku łączenia tych dwóch elementów. Powieszenie saszetki z roztoczami zbyt szybko po oprysku lub wykonanie go w trakcie stosowania roztoczy może spowodować znaczącą redukcję ich populacji.

Termin, który ma kluczowe znaczenie dla użytkowania ochrony biologicznej wraz ze środkami ochrony roślin, nazywany jest tzw. okresem prewencji. Jest to czas po zastosowaniu środka ochrony roślin, w którym człowiek i zwierzęta nie powinni stykać się ani przebywać w pobliżu miejsc, także w obiektach, w których zastosowano środek ochrony roślin. Po upływie tego czasu można dopuścić pszczoły do oblotu, a w przypadku roztoczy możemy je bezpiecznie zastosować na roślinie.

Każdy preparat zawiera ulotkę, w której producent podaje okres prewencji odnoszący się do wszystkich organizmów żywych. W przypadku roztoczy oraz innych produktów ochrony biologicznej mamy nieco ułatwione zadanie. Okazuje się bowiem, że ich producent bardzo dobrze je przebadał oraz sklasyfikował. Tak więc każdy z jego produktów ma obliczony indywidualny okres prewencji dla niemal każdego środka ochrony roślin dopuszczonego do użytku w Polsce.

Producent zamieścił na swojej stronie wyszukiwarkę, która ułatwi nam zadanie. Wszystkie niezbędne dane mogą zostać wyszukane po nazwie handlowej lub po substancji czynnej danego środka chemicznego.

W polu zielonym wpisujemy dowolną ilość produktów biologicznych, które nas interesują, natomiast w polu czerwonym dowolna ilość środków chemicznych, które chcemy zastosować. Możemy stosować nazwy handlowe, jak i nazwy substancji chemicznych.

W ten właśnie sposób tworzymy tabelkę zawierającą zestawienie wszystkich niezbędnych nam danych. Poniżej przedstawiamy wyniki dla wybranych produktów:

Objaśnienia oznaczeń:

Tak więc jak widzimy w tabelce, oprysk Karate Zeon 50SC uniemożliwia powieszenie preparatu SPICAL-PLUS przez 8-12 tygodni i uśmierca ponad 75% populacji saszetki, podczas gdy po oprysku Ortusem nie ma żadnego okresu prewencji, a niebezpieczeństwo redukcji populacji dobroczynka kalifornijskiego jest mniejszej niż 25% lub zerowe.

Wyszukiwarka jest dostępna pod tym linkiem

WAŻNE! Tylko te dane są rzetelnymi danymi na temat wpływu środków chemicznych na roztocza, okres prewencji podany na opakowaniu preparatu nie zawsze będzie pokrywał się z danymi na stronie producenta i jest ujęty bardzo ogólnie dla człowieka i zwierząt. Natomiast wszystkie informacje zamieszczone przez producenta ochrony biologicznej zostały przetestowane stricte pod kątem wpływu właśnie na dobroczynne roztocza i inne pożyteczne stworki stojące na straży naszych zielonych dzieci.

Źródło:

https://www.koppert.pl/baza-danych-skutkow-ubocznych/

4 komentarze

  • Reply
    Patka
    24 sierpnia 2020 at 12:58

    o kurcze! nie wiedziałam, że Karate aż tak długo się trzyma :O

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      29 sierpnia 2020 at 14:03

      Niestety 🙁

  • Reply
    Greta
    26 listopada 2020 at 20:07

    hej, zaraz po opryskU roślinkę do wora, potem jak ją wyjmiemy, roślinkę umyć czy zostawiamy te resztki z oprysk na lisciach?

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      28 listopada 2020 at 02:36

      Nie zmywamy oprysku z rośliny i nie ma też potrzeby trzymania jej w worku, chyba że nie mamy opcji wykonania oprysku w wannie lub brodziku. Wystarczy spryskać całą roślinę i pozostawić do wyschnięcia.

Leave a Reply