Porady

ABC oprysku chemicznego. Czyli co powinniśmy o nim wiedzieć i kiedy go stosować?

Co powinniśmy wiedzieć o oprysku chemicznym?

Bardzo istotną rzeczą jest zachowanie niezbędnych środków ostrożności oraz spełnienie głównych zasad bezpiecznego oprysku, tj. w miarę możliwości oprysk na świeżym powietrzu lub w pomieszczeniu, które potem będzie można odpowiednio umyć i wywietrzyć (np. łazienka).

Jest to metoda ostateczna, zalecana w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie skutecznie pozbyć się niechcianych lokatorów naturalnymi metodami. Należy jednak pamiętać, że oprysk chemiczny zabija zarówno szkodniki, jak i dobroczynne roztocza, nie powinno się zatem go aplikować w trakcie ich stosowania. Co więcej, każdy środek chemiczny posiada tzw. okres prewencji, czyli czas, po którego upływie przestaje on oddziaływać na roślinę oraz organizmy na niej bytujące. Czasami jednak cel uświęca środki i jesteśmy zmuszeni je poświęcić dla dobra całej naszej kolekcji, zwłaszcza w przypadku zaawansowanego stadium inwazji. Co zatem zrobić? Jeśli zajdzie taka potrzeba, wykonujemy oprysk zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, a następnie musimy odczekać zalecany okres podany przez producenta danego środka, zanim będziemy mogli bezpiecznie powiesić saszetki z nowymi roztoczami.

Musimy także pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu nas samych. Należy zawsze stosować rękawice ochronne oraz inne elementy zabezpieczające, np. maski, które chronią nas przed oddziaływaniem środków ochrony roślin w trakcie przygotowywania cieczy roboczej oraz w trakcie wykonywania zabiegu. Ponadto, większość środków chemicznych do oprysku działa bardzo toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki, więc nie powinno się ich wylewać do kanalizacji (toalety, umywalki, w odpływ wanny czy prysznica). Powinno się zawsze przygotować tyle roztworu, ile jesteśmy w stanie zużyć w trakcie danego oprysku. Nie należy przechowywać niezużytej resztki oprysku na tzw. później. Jeśli nam zabraknie roztworu do oprysku, wystarczy go po prostu dorobić odpowiednio przeliczając proporcje na podstawie danych z opakowania.

Co więcej, opryski chemiczne roślin mogą powodować reakcje alergiczne skóry, a także udowodniono im działanie kancerogenne, czyli innymi słowy rakotwórcze. Dlatego nie powinno się ich stosować jako „oprysków profilaktycznych” po które sięga tak wiele osób. Zatem traktujmy środki tego rodzaju wyłącznie jako broń ostateczną w walce ze szkodnikami, gdy inne metody zawiodą bądź inwazja jest na tyle zaawansowana, że nie mamy innego wyboru.

Dodatkowo pamiętajmy, aby zachować szczególną ostrożność w przypadku, gdy mamy w domu małe dzieci lub zwierzęta. Należy wtedy zabezpieczyć rośliny w taki sposób, aby żadne z nich nie miało do nich dostępu lub bezpośredniego kontaktu, zwłaszcza zaraz po zastosowaniu oprysku. Polizanie, zjedzenie czy w przypadku małych dzieci dotkniecie takiej rośliny, a następnie wsadzenie rączki do buzi może mieć poważne następstwa.

Czego będziemy potrzebować oraz o czym warto pamiętać?

  • Zakrywajmy całe ciało, nie zaleca się wykonywania oprysku w krótkich spodenkach czy koszulce z krótkim rękawem, gdyż przypadku kontaktu ze skórą środek może nam zaszkodzić.
  • Zakrywajmy drogi oddechowe. Jeśli nie posiadamy specjalnej maski dedykowanej do tego typu prac, zastosujmy jakąkolwiek ochronę na usta i nos.
  • Warto zaopatrzyć się w specjalne gogle albo okulary. W ten sposób ochronimy oczy przed przypadkowym kontaktem ze środkiem chemicznym.
  • Po wykonanym oprysku zmieńmy ubrania i weźmy prysznic.
  • Nie wykonujmy oprysku podczas silnego wiatru.
  • Po skończonej pracy i przeschnięciu roślin umyjmy dokładnie stanowisko pracy (łazienka, balkon).
  • Jeśli wykonujemy oprysk na zewnątrz (ogród, taras, balkon), robimy to w porze wieczornej, gdy owady przestają być już aktywne. Nie chcemy mieć przecież na sumieniu pszczół oraz innych pożytecznych owadów.
  • Wykonując oprysk w łazience, musimy ją dokładnie posprzątać i wywietrzyć (jeśli mamy taka możliwość).
  • Nie wylewamy pozostałości do kanalizacji. Przygotowujemy taką ilość roztworu, jaka jesteśmy w stanie realnie zużyć. Zawsze można dorobić brakującą ilość po odpowiednim przeliczeniu proporcji.

By uzmysłowić sobie, z jak potężnymi środkami chemicznymi mamy do czynienia, polecamy przeczytać dostępne w internecie na stronach producenta tzw. „Karty charakterystyki produktu”. Często też istnieje problem z odnalezieniem dawkowania w ulotce, ponieważ producent wymienia głównie rośliny uprawne i sadownicze. W przypadku odpowiednich proporcji dla marantowatych należy szukać określenia dawkowania dla roślin ozdobnych.

UWAGA! Do oprysku chemicznego nie zaliczamy środków typu „eko” bez chemii w składzie, czyli popularny Agricolle czy Emulpar 940AC. Takie środki nie mają okresu prewencji, ale też ich skuteczność w prawdziwej walce ze szkodnikami jest niewielka, dlatego też powinny być stosowane wyłącznie jako środki wspomagające.

2 komentarze

  • Reply
    Anna
    23 stycznia 2021 at 12:24

    Po jakim czasie od oprysku chemicznego można przecierać liście/stosować oprysk olejkiem neem?

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      23 stycznia 2021 at 19:37

      Nie ma dokładnych danych na ten temat. Jednak z własnego doświadczenia radziłabym odczekać kilka dni przed zastosowaniem oprysku z neem. Jeśli chodzi o przecieranie liści, trzeba sprawdzić, po jakim czasie zastosowany środek chemiczny przestaje być niebezpieczny dla człowieka. Przecierając liście bez rękawiczek, narażamy się na substancje chemiczne.

Leave a Reply