Porady

LECHUZA-PON. Czym jest i dlaczego warto stosować?

Zapewne część z was zauważyła na rynku obecność podłoża o nazwie LECHUZA-PON, które jest coraz chętniej i częściej stosowane przez wielu pasjonatów roślin. Dlatego też, w dzisiejszym wpisie opowiem wam nieco więcej o tej ciekawej alternatywie dla tradycyjnych mieszanek.

Czym jest LECHUZA-PON?

Jest to mineralne podłoże dla roślin niemieckiej firmy Lechuza, będące pewnego rodzaju alternatywą dla gleby oraz tradycyjnej uprawy roślin.

Według opisu producenta jest ono:

  • Doskonałym wyborem tam, gdzie nie można lub nie powinno się stosować konwencjonalnego podłoża, np. w przypadku alergików. Dzięki swojemu składowi doskonale pochłania zapachy, a wszelkie zanieczyszczenia są trwale blokowane. Ponieważ składa się ono wyłącznie z minerałów, zapobiega rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów w podziemnej części rośliny.
  • Nadaje się dla większości roślin
  • Minerały w nim zawarte są wolne od zanieczyszczeń
  • Posiada ciągłą kapilarność aż do powierzchni donicy, dzięki czemu nawet młode rośliny z niewielkim systemem korzeniowym mają stały dostęp do wody
  • Pochłania nadmiar nawozu i razie potrzeby oddaje go roślinie.
  • Równomiernie rozprowadza substancje odżywcze i zapewnia korzeniom odpowiednią ilość niezbędnych składników.
  • Nie sprzyja rozwojowi szkodników bytujących w podłożu.

Co wchodzi w skład granulatu LECHUZA-PON?

Zgodnie z opisem producenta w skład wchodzą następujące składniki:

  • Zeolit
  • Pumeks
  • Czerwona lawa
  • W pełni powlekany nawóz, który dostarcza roślinie niezbędnych składników odżywczych przez okres 6 miesięcy.

Dlaczego ten wybór się sprawdza? Jakie właściwości kryją w sobie poszczególne składniki?

Poniżej postaramy się krótko opisać właściwości poszczególnych składników granulatu LECHUZA-PON, dzięki czemu łatwiej bedzie zrozumieć jego zalety.

Zeolit

Zeolity są bardzo chłonnymi i porowatymi minerałami, składającymi się głównie z krzemionki oraz glinu. Dzięki swojej szkieletowej budowie mają zdolność do pochłaniania jonów dodatnich (kationów) różnych metali oraz innych cząsteczek. Działają one zatem jako tzw. sito, przepuszczając małe cząsteczki i zatrzymując te duże. To właśnie ze względu na swoją zdolność wychwytywania i zatrzymywania niepożądanych materiałów znalazły szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu oraz ogrodnictwie. Ponadto, te krystaliczne mikroporowate glinokrzemiany są cenione ze względu na swoją nietoksyczność oraz bezpieczeństwo w stosowaniu i z powodzeniem stosowane jako materiał filtracyjny w stawach, oraz akwarystyce. Zeolity nie tylko doskonale oczyszczają z zanieczyszczeń, ale też bardzo skutecznie pochłaniają wilgoć. Jeśli chodzi o wymierne korzyści w uprawie roślin, to zaobserwowano dużo szybszy oraz większy przyrost korzeni u sadzonek uprawianych w substracie z dodatkiem zeolitów. Ponadto zeolit stabilizuje pH podłoża oraz zapewnia odpowiednie napowietrzenie korzeni.

Czerwona lawa (scoria)

Skały lawowe są bardzo porowate, dzięki czemu ciecze lub gazy mogą swobodnie przepływać przez ich liczne puste przestrzenie. Struktura ta powstaje na skutek znacznej obecności pęcherzyków gazu w strumieniu lawy. To właśnie dzięki tym dziurom tworzącym się na powierzchni bazaltów podczas procesu schładzania, skały te charakteryzują się małą gęstością, a ich gąbczasty wygląd stanowi atrakcyjny element krajobrazu i ogrodów skalnych. Lawa nabiera charakterystycznego czerwonego koloru w wyniku procesu utleniania żelaza powstałego podczas erupcji. Z tego właśnie względu stanowi ona element substratu LECHUZA-PON, gdyż zapewnia roślinie stały dostęp do tego niezbędnego pierwiastka.

Żelazo jest składnikiem odżywczym, którego roślina potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Pierwiastek ten umożliwia produkcję enzymów i chlorofilu. Co więcej, żelazo ma duży wpływ na metabolizm oraz prawidłowy rozwój rośliny. Innymi słowy, bez niego roślina nie może poprawnie funkcjonować. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jego niedoboru jest chloroza liści.

Liście rośliny żółkną, ale żyłki liści pozostają zielone. Zazwyczaj chloroza liści zaczyna się na końcach nowego wzrostu rośliny, a gdy niedobór się pogłębia, rozszerza się na starsze liści rośliny. Co więcej, jeśli pH gleby przekracza 7, to roślina traci zdolność do pobierania żelaza z gleby.

Pumeks

Pozyskiwany z wulkanicznej skały magmowej, jest całkowicie naturalnym i w 100% organicznym podłożem uprawnym. Dzięki swojej porowatości zapewnia idealną równowagę między zatrzymywaniem wilgoci, wymianą gazu i możliwościami odprowadzania wody.

  • Absorbuje nadmiar wilgoci, dzięki czemu zapobiega gniciu korzeni.
  • Poprawia napowietrzanie i stymuluje wzrost mikoryz.
  • Zmniejsza gęstość ciężkiego podłoża.
  • Ogranicza spływ wody i nawożenie poprzez zwiększenie absorpcji gleby w glebach piaszczystych.

Czy można przygotować własną wersję LECHUZA-PON?

Jednym z największych minusów podłoża LECHUZA-PON jest jego cena. Produkt nie należy do najtańszych i o ile przy małej ilości doniczek wydaje się być fajną alternatywą, tak przy dużej ilości roślin koszty robią się bardziej odczuwalne. Zatem czy można przygotować własny odpowiednik LECHUZA-PON? Odpowiedź brzmi tak i jest to o wiele prostsze, niż nam się wydaje. Jedyną problematyczną kwestią może być nawożenie roślin w podłożu przygotowanym z własnych składników. Pamiętajmy, że gotowe podłoże LECHUZA-PON zawiera odpowiednio dobraną dawkę nawozu, który powinien wystarczyć na około 6 miesięcy. Po upływie tego okresu musimy zacząć stosować nawozy do hydroponiki oraz zadbać o odpowiednie pH naszej pożywki. Substrat przygotowany własnoręcznie jest pozbawiony nawozu startowego, więc musimy zadbać o odpowiednie nawożenie naszych roślin od samego początku.

Jak stosować?

LECHUZA-PON może zastąpić tradycyjne podłoże, jednak wtedy roślina może wymagać częstszego podlewania. LECHUZA-PON jest także często stosowana w uprawie hydroponicznej zamiast tradycyjnego keramzytu. Jeżeli chodzi o doniczki/osłonki to na rynku dostępne są doniczki samonawadniajace produkcji Lechuza wraz z miernikiem poziomu wody oraz tradycyjne koszyczki do hydroponiki, które także możemy wyposażyć w taki wskaźnik. Niemniej jednak, w przypadku, gdy nie czujemy się na tyle pewnie, aby rozpocząć uprawę w tym substracie, na początek naszej przygody możemy go potraktować jako urozmaicenie naszych mieszanek i po prostu dodać do bigosu, aby zwiększyć jego przepuszczalność oraz poprawić strukturę podłoża.

Dodatkową ogromną zaletą LECHUZA-PON jest fakt, iż nadaje się także do ukorzeniania sadzonek. Granulat stosujemy na podobnej zasadzie jak podczas ukorzeniania roślin w perlicie, a moim zdaniem daje on o wiele lepsze i szybsze rezultaty.

Jeśli zamiast tradycyjnego podłoża chcemy wypróbować LECHUZA-PON, pamiętajmy, aby co drugie podlewanie napoić roślinę od góry.

Czy Lechuza nadaje się dla każdej rośliny?

Producent zapewnia, że granulat nadaje się do wszystkich roślin ozdobnych. Należy jednak mieć na uwadze, że rośliny przenoszone z tradycyjnego podłoża do lechuzy mogą tę przeprowadzkę nieco odchorować, musimy bowiem dokładnie oczyścić korzenie z jego resztek, a nie każda roślina dobrze zniesie taki zabieg.

Granulat LECHUZA-PON jest dość interesującą alternatywą i na pewno warto go wypróbować. Niestety nie należy on do najtańszych rozwiązań oraz nie jest panaceum na wszystkie roślinne bolączki. Posiada jednak wiele zalet, które przemawiają na jego korzyść oraz pozwalają przymknąć oko na jego wysoką cenę.

Więcej o przenoszeniu roślin do podłoża LECHUZA-PON krok po kroku, a także uprawie hydroponicznej będziecie mogli przeczytać w kolejnych postach.

ŹRÓDŁA:

Porous Materials and Nanomaterials – C. Martínez, A. Corma, in Comprehensive Inorganic Chemistry II (Second Edition), 2013

2 komentarze

  • Reply
    Kasia
    28 lutego 2021 at 18:19

    Czy na opakowaniu jest informacja, czy podłoże nadają się także do ziół? Czy lepiej veggiepon? Bo zanim wsadzę moje marantowate myślałam, żeby za eksperymentować z ziołami ☺️ Wtedy będzie mi mniej żal ewentualnych strat 😝 A w internecie trudno mi znaleźć informacje na ten temat.

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      4 marca 2021 at 23:20

      Lechuza Pon także nadaje się do ziół jeśli chcemy uprawiać je metodą semi hydroponiczną

Leave a Reply