Porady

Ziemia okrzemkowa. Czym jest i jak stosować?

Ziemia okrzemkowa, inaczej diatomit, jest wytwarzana z odłamków pancerzyków okrzemek. Ma szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, jednak my skupimy się na jej przydatności w walce ze szkodnikami.

Należy zauważyć, że ziemia okrzemkowa „klasy spożywczej” jest jedynym rodzajem odpowiednim do stosowania w ogrodach oraz wokół zwierząt domowych i dzieci. Istnieją inne typy, które mogą zawierać zanieczyszczenia, które są szkodliwe w przypadku wdychania lub spożycia.

Ziemia okrzemkowa jest zazwyczaj biała, lekka, miękka i wręcz aksamitna w dotyku.

Jak działa?

Te małe oceaniczne fragmenty szkieletu są bardzo ostre i działają na zasadzie efektu wielu miniaturowych żyletek uszkadzających układ oddechowy każdego mniejszego owada lub robaka, który go wdycha. Ponadto, powodują również wysuszenie błon śluzowych otworów oddechowych i płuc u robaków. Innymi słowy, przy bliskim kontakcie szkodniki odwadniają się z powodu ran i giną. Z uwagi na sposób działania ziemi okrzemkowej i fakt, że może minąć kilka dni zanim nieproszeni goście zginą, nie można jej wykorzystać do kontrolowania znacznej inwazji, gdyż możemy nie uzyskać od razu satysfakcjonujących nas efektów.

Na kogo działa?

  • chrząszcze
  • robaki
  • ślimaki
  • pchły
  • roztocza
  • ziemiórki
  • większość pająków lub owadów

Bardzo istotną rzeczą jest fakt, iż nie stanowi problemu dla większych stworzeń. Ponieważ cząsteczki są na tyle małe, że można ją bezpiecznie stosować w pobliżu innych dzikich zwierząt, dzieci i zwierząt domowych.

Jak stosować?

Ziemi okrzemkowej można używać na dwa sposoby. Posypujemy nią ziemie, w ten sposób zabijemy larwy oraz dorosłe osobniki próbujące złożyć w niej jaja. Drugim sposobem jest rozpylenie ziemi okrzemkowej na górnej części rośliny, tym samym zabijając szkodniki żerujące czy składające jaja na liściach i łodygach.

Trzeba jednak pamiętać, że preparat jest skuteczny gdy jest suchy. W przypadku zmoczenia ziemi podczas podlewania czy mycia rośliny, należy go ponownie zastosować.

Uwaga: pH ziemi okrzemkowej może się wahać w granicach 7-9 pH w zależności od danej partii i producenta. Stosowanie preparatu w niewielkich ilościach na górną warstwę podłoża nie ma wpływu na zmianę jego pH. Jednak warto usunąć starą warstwę, gdyż mokra i tak traci swoje właściwości.

No Comments

    Leave a Reply