Porady

Jak rozmnażać marantowate?

Częstym zagadnieniem poruszanym przez początkujących hodowców marantowatych jest to, w jaki sposób pozyskać z nich drugą roślinę. Czy można podejść do nich z nożyczkami i po prostu pobrać „szczepki”, a następnie ukorzenić w wodzie? Wysiać z nasion? Czy podzielić bryłę korzeniową?Niestety w przypadku roślin z rodziny marantowatych sytuacja nie jest taka prosta.

O ile w przypadku Marant wystarczy uciąć szczepkę i ukorzenić w ziemi bądź wodzie, tak w przypadku pozostałych, większość z nich rozmnaża się poprzez podział bryły korzeniowej. Zatem samo odcięcie liścia i włożenie go do wody nie spowoduje niczego spektakularnego, a na pewno nie uzyskamy z tego drugiej rośliny.

Jak pozyskać i ukorzenić sadzonki pędowe?

By zrozumieć ten sposób rozmnażania, należy poznać budowę takiego pędu. Pęd, który chcemy ciąć i ukorzenić, musi mieć kolanko. Na zdjęciach kolanko znajduje się pomiędzy dwoma oznaczeniami. Cięcie wykonujemy pod kolankiem (czerwona linia na zdjęciu) w odległości maksymalnie 2-3 cm od niego. Tak uciętą sadzonkę umieszczamy w wodzie, która sięga do poziomu oznaczonego niebieską linią.

Najlepiej jest używać wody przegotowanej, gdyż zmniejsza to ryzyko pojawienia się patogenów. Do wody można dodać węgiel aktywny, by zapobiec gniciu uciętej końcówki. Nie powinno się wymieniać wody w trakcie ukorzeniania w związku z obecnością hormonu wzrostu, a gdy jej poziom spadnie, należy ją po prostu uzupełnić.

Korzonki mogą pojawić się po zaledwie kilku dniach, ale w niektórych przypadkach możemy na nie czekać nawet miesiąc. Gdy osiągną kilka centymetrów i będą dość liczne, szczepka jest gotowa do posadzenia w odpowiedniej mieszance podłoża. Istnieje też możliwość umieszczenia ciętego pędu bezpośrednio w podłożu, lecz odsetek niepowodzeń jest znacznie większy. Alternatywą dla ukorzeniania w wodzie jest ukorzenianie w perlicie albo sphagnum.

Kolejne zdjęcie przedstawia cięty pęd maranty w trakcie ukorzeniania w wodzie, takie korzenie są jeszcze zbyt małe, by móc umieścić go w podłożu. Cięcie maranty na mniejsze szczepki to doskonały sposób na zagęszczenie rośliny, zwłaszcza gdy ma tendencję do długich pędów, a my chcemy cieszyć się rośliną o zwartym pokroju.

Jak pozyskać roślinę poprzez podział bryły korzeniowej?

Jeśli chcemy uzyskać drugą roślinę poprzez podział bryły korzeniowej, należy najpierw wyciągnąć ją z doniczki oraz delikatnie oczyścić z podłoża. Pamietajmy aby nie usuwać ziemi za wszelką cenę, gdyż dla rośliny sam fakt podziału będzie już ogromnym stresem. Po takim przygotowaniu rośliny musimy zdecydować, która część chcemy i zarazem możemy oddzielić od matecznika. Rozdzielajac roślinę na kawałki, nalezy upewnic się, że dana część posiada odpowiednio rozbudowane korzenie. Rośliny posiadające po kilka małych korzonków prawdopodobnie nie dadzą rady przeżyć, dlatego istotne jest, by dokonać podziału w rozsądny sposób. Przykładem takiego wyboru są zdjęcia przedstawione poniżej, które pokazują dzielenie Ctenanthe pilosa ‘Golden Mosaic’.

Bryłę korzeniową możemy podzielić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to rozdzielenie jej mechanicznie, jednak wybierając ten wariant trzeba wykazać się dużym wyczuciem, aby nie porozrywać korzeni. Drugą metodą jest oddzielenie rośliny od matecznika poprzez przecięcie bryły ostrym nożem lub innym dostępnym ostrzem.

Po uzyskaniu satysfakcjonującej nas liczby sadzonek, musimy je posadzić do doniczki z odpowiednią mieszanką podłoża a następnie podlać. Zdarza się, że roślina może okazywać swoje niezadowolenie poprzez zwijanie liści w rurki, utrata jędrności lub nadmierne pokładanie się na boki.

Najlepiej jest postawić taką roślinę z dala od bezpośredniego światła, w spokojne i zacienione miejsce oraz zapewnić jej odpowiednie nawilżenie. Dodatkowo można ją podlać biohumusem w odpowiednich proporcjach, gdyż pomaga on w łagodzeniu stresu u roślin.

Które marantowate rozmnażamy przez podział bryły korzeniowej, a które z pędów?

Wszystkie marantowate możemy rozmnażać poprzez podział bryły korzeniowej. Natomiast rozmnażanie z pędów wymaga obecności kolanka, które jest bardzo charakterystyczne dla Marant. Kolanko może się także sporadycznie pojawić u pozostałych marantowatych, jednak szanse na powodzenie takiego ukorzenienia w warunkach hodowlanych jest znacznie mniejsze niż w przypadku Marant.

Kiedy rozmnażać?

Rozmnożenie rośliny to bardzo dobre rozwiązanie, gdy zaczyna przerastać obecną doniczkę, a nie chcemy jej wsadzać do większego pojemnika. Dzięki takiemu zabiegowi możemy zachować roślinę matkę, a pozyskane z niej sadzonki sprzedać, wymienić na inną roślinę lub po prostu podarować innemu pasjonatowi.

Posty które mogą Cię zainteresować...

2 komentarze

  • Reply
    Kwiatowa Rabatka
    29 listopada 2020 at 11:27

    Mam zamiar ciachnąć moją marantę, żeby ją zagęścić. Czy w miejscu cięcia odbije na nowo ?

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      3 grudnia 2020 at 21:17

      Odbije na nowo, ale nie bezpośrednio w miejscu ciecia.

Leave a Reply