Porady

Przycinanie liści. Czyli kiedy oraz dlaczego powinno się to robić?

Przycinać czy nie przycinać o to jest pytanie! Czy trzeba to robić? Jeśli tak to w jakim przypadku? Są to jedne z najczęściej zadawanych pytań przez początkujących kolekcjonerów.

Jeśli widzimy, że liście naszych podopiecznych zaczynają obumierać, robią się żółte czy też zostały zaatakowane przez szkodniki lub chorobę grzybową, zaczynamy się zastanawiać co zrobić w takiej sytuacji. Liście odgrywają bardzo istotną rolę w życiu rośliny i są jej niezbędne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy oraz wymiany gazowej, zatem nie powinno się ich pochopnie usuwać.

Dlaczego usuwamy liście?

Obumierające liście powinno się usuwać, aby nie obciążały rośliny, która będzie skupiała na nich mnóstwo energii w celu ich jak najdłuższego podtrzymania. Natomiast te zmienione chorobowo, powinno się usuwać, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia infekcji na pozostałe części rośliny. Pamiętajmy, raz zżółkły liść już nigdy nie odzyska dawnej świetności.

Kiedy należy usuwać liście?

  • Roślina odrzuca najstarszy liść, ponad 50% liścia zżółkła.
  • Liście zostały zaatakowane przez chorobę grzybową.
  • Liść obumiera w wyniku przelania lub zasuszenia.
  • Liść zaczyna gnić.
  • Liść uszkodzony przez szkodniki w stopniu uniemożliwiającym jego poprawne funkcjonowanie.

W jaki sposób usuwać liście?

Liście zawsze usuwamy sterylnym oraz ostrym narzędziem. W zależności od grubości łodygi możemy użyć nożyczek lub sekatora. Cięcie powinno być gładkie i precyzyjne, aby nie tworzyć ran szarpanych poprzez stosowanie tępych narzędzi. Nie próbujemy także usuwania liścia czy łodygi własnymi rekami, gdyż tworzymy rany, które utrudniają proces gojenia oraz sprzyja wnikaniu drobnoustrojów w głąb tkanek rośliny.

Czy lepiej usunąć sam liść, czy razem z łodygą?

Tak naprawdę, wszystko zależy od danej sytuacji. Jeśli widzimy, że z danej łodygi wychodzi nowy liść, cięcie powinno być wykonane tak, aby mógł się dalej bezpiecznie rozwijać. Powinniśmy zatem zachować margines około 3-4 cm od miejsca, z którego dany liść wychodzi. W przypadku gdy nic nie wskazuje na to, aby z danej łodygi coś się miało wykluć, należy przyciąć łodygę przy samym podłożu.

Kiedy nie należy usuwać liści?

Tak jak wspomniano wyżej, liście są niezbędne roślinie do życia, dlatego też nie powinno się ich usuwać, kiedy nie jest to absolutnie konieczne.

  • Nieistotne uszkodzenia mechaniczne, które nie mają większego wpływu na prawidłowy rozwój rośliny.
  • Drobne przebarwienia wynikające z oparzeń słonecznych.
  • Drobne przesuszenia na brzegach liści.
  • Zasuszone brzegi lub końcówki. W takim przypadku można liść nieco przyciąć ze względów estetycznych, nie należy jednak usuwać całego liścia.

Ostatnia deska ratunku. Czyli kiedy ściąć roślinę do zera?

Niestety pomimo zaciekłej walki zdarzają się sytuacje, gdy jedynym rozsądnym wyjściem wydaje się ścięcie rośliny do zera i pozwolenie jej na odrośnięcie. Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie ostateczne, dlatego też nie powinno być stosowane pochopnie.

  • W przypadku gdy nasza roślina została zaatakowana przez szkodniki, a my przegapiliśmy nieproszonych gości i doprowadziliśmy do stanu, w którym liście się już do niczego nie nadają.
  • Zaawansowana choroba grzybowa obecna na wszystkich liściach.
  • Roślina została przesuszona i wszystkie liście zaczynają obumierać.

Niemniej jednak niezależnie od problemu samo ścięcie liści nie wystarczy i powinniśmy zastosować dodatkowe środki w celu pozbycia się problemu np. oprysk chemiczny w przypadku choroby grzybowej lub inwazji szkodników.

UWAGA: Wyjątkiem od powyższej reguły są rośliny zimujące, czyli takie, które przechodzą w stan całkowitego spoczynku i których bulwy musimy przechować na następny sezon.

Posty które mogą Cię zainteresować...

8 komentarzy

  • Reply
    Patrycja
    11 września 2020 at 17:46

    Hej 🙂 chciałam się upewnić, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałam tekst. Należy odciąć liść w całości jeśli są na nim jakiekolwiek ślady choroby grzybowej? Na dniach przyjmę na odratowanie orbifolia i po zdjęciach wydaje mi się, że może to być choroba grzybowa, ale ocenię sytuację na żywo, stąd dopytuję 🙂

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      12 września 2020 at 01:06

      Zależy od danej zmiany i czy to faktycznie choroba grzybowa. Jeśli zmiana jest niewielka, można po prostu ją wyciąć z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki i obserwować. Jeśli będzie dalej postępować, wtedy najlepiej odciąć cały liść. W razie czego pisz na naszego messengera i prześlij zdjęcia tej orbi, to postaramy się doradzić.

      • Reply
        Patrycja
        5 lutego 2021 at 09:18

        Hej, zastanawiam się czy po obcięciu większości zainfekowanych liści one powtórnie odrosną?

        • Reply
          Prayer Plant Girls
          5 lutego 2021 at 11:16

          Jeśli roślina będzie odpowiednio pielęgnowana i pozbędziesz się szkodników, to jak najbardziej powinna odbić.

  • Reply
    Greta
    10 listopada 2020 at 12:52

    Hej, o obecności jakich szkodników świadczy zdjęcie drugie w tym poście? Chyba widzę te same u siebie…

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      22 listopada 2020 at 18:03

      Jeśli chodzi o zdjęcie spodu Calathei Medallion to są to ślady żerowania wciornastka.

      • Reply
        Wojciech
        26 lutego 2021 at 21:07

        Czy liść z takimi śladami też należy usunąć? (zakładając oczywiście, że udało się wybić wciornastki)

        • Reply
          Prayer Plant Girls
          4 marca 2021 at 23:24

          Jeśli liść nie jest zniszczony i nadal spełnia swoje funkcje, to nie ma powodu, aby go odcinać.

Leave a Reply