Porady

Cynamon w uprawie roślin i jak go stosować.

Większość z nas zapewne słyszała o zbawiennych właściwościach cynamonu. Jest to nie tylko doskonała przyprawa wzbogacająca smak wielu potraw, ale też jak się okazuje, niesamowicie pomocna w uprawie roślin.

Większość tak zwanego „prawdziwego” cynamonu lub cynamonu cejlońskiego pochodzi z drzew Cinnamomum verum uprawianych na Sri Lance. Jednak cynamon, który zazwyczaj mamy okazję kupić w sklepie to tzw. cynamon kasji, którego według danych Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa, dwie trzecie uprawia się w Indonezji, zaś reszta tej przyprawy pochodzi z Chin, Wietnamu oraz Birmy. Co więcej, jest on znacznie tańszy od cynamonu cejlońskiego i z uwagi na swoją atrakcyjną cenę, to właśnie on jest najczęściej spotykany w sprzedaży. Zatem który z nich jest najlepszy? W przypadku potraw cynamon cejloński jest dużo lepszym wyborem ze względu na walory smakowe oraz zdrowotne. Jednak w przypadku roślin nie ma to większego znaczenia, gdyż oba z nich możemy z powodzeniem stosować w uprawie roślin.

Dlaczego warto stosować cynamon?

Cynamon jest przyprawą wytwarzaną z wewnętrznej kory drzew naukowo znanej jako Cinnamomum. Aldehyd cynamonowy ma właściwości przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne. Ponadto, jest on naturalnym fungicydem, który pomaga ukorzenić się większości roślin oraz hamuje zarodniki, mogące powodować gnicie łodyg u naszych sadzonek. Wystarczy zanurzyć uprzednio przygotowane łodygi roślin w cynamonie lub posmarować nim miejsce cięcia, aby zabezpieczyć rany.

Zalety stosowania:

 • Pomaga w ukorzenianiu się sadzonek.
 • Pomaga w gojeniu się świeżych ran po cieciu oraz zapobiega ich gniciu.
 • Likwiduje albo przynajmniej ogranicza obecność pleśni w podłożu.
 • Zabija przędziorki oraz powstrzymuje je przed rozprzestrzenianiem się na pozostałe rośliny domowe.
 • Stosowany w formie oprysku, zapobiega rozprzestrzenianiu się rdzy, mączniaka prawdziwego oraz innych chorób grzybowych.
 • Działa odstraszająco na mrówki, komary i ziemiórki.

Jak stosować?

Cynamon można wykorzystać na kilka sposobów. Najprostszy z nich to po prostu posypanie nim powierzchni podłoża wokół rośliny oraz oprószenie nim liści. Drugim sposobem jest przygotowanie oprysku z cynamonu lub olejku cynamonowego.

Jak przygotować oprysk?

Jako środek zapobiegający chorobom grzybowym:

 • 2 łyżki stołowe sypkiego cynamonu
 • 2 szklanki gorącej wody

Zalej cynamon gorącą wodą, a następnie przykryj, aby zapobiec ulotnieniu się olejków eterycznych. Pozostaw do zaparzenia na 30 minut.

Przecedź tak zaparzoną miksturę przez cienką szmatkę lub sitko. Wlej płyn do butelki z rozpylaczem. Preparat należy stosować poprzez spryskanie liści oraz łodyg roślin, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych, takich jak rdza i mączniak prawdziwy.

Jako środek odstraszający insekty:

Aby odstraszyć ziemiórki, komary oraz inne insekty, które nie znoszą jego zapachu, można zastosować oprysk z olejku cynamonowego rozpuszczonego w letniej wodzie.

 • 20-25 kropli olejku cynamonowego rozpuszczonych w 1-2 szklankach wody. W celu uzyskania emulsji należy dodać do wody kilka kropel płynu do naczyń lub mydła w płynie. Nie należy stosować tego oprysku częściej niż 2 razy w tygodniu.

4 komentarze

 • Reply
  Marta
  3 września 2020 at 22:24

  Olejki eterycznie nie rozpuszczają się w wodzie więc jaki sens oprysk wg. podanej receptury? Może spróbować dodawania olejku do mikstury z neem?

  • Reply
   Prayer Plant Girls
   6 września 2020 at 19:28

   Zgadza się. Dlatego należy dodać do wody kilka kropel płynu do naczyń lub mydła w płynie, tak samo jak przy sporządzaniu roztworu z neem. Jednak może to nie być dla wszystkich oczywiste, dziękujemy za zwrócenie uwagi. 🙂 Zaktualizowałyśmy ten punkt, aby nie było wątpliwości.

 • Reply
  XMC.PL
  18 listopada 2020 at 22:05

  Excellent job here. I seriously enjoyed what you had to say. Keep going because you absolutely bring a new voice to this subject. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Properly, at least Im interested. Cant wait to see more of this from you.

  • Reply
   Prayer Plant Girls
   22 listopada 2020 at 17:53

   Thank you for your kind words. We’ll try to add more content soon.

Leave a Reply