Porady

Najlepsza metoda ukorzeniania maranty według PPG.

Jako miłośniczki marantowatych ukorzeniłyśmy już nie jedną marantę. Na przestrzeni lat każda z nas probowała różnych metod, wiec postanowiłyśmy podzielić się swoim doświadczeniem w tym temacie. Aby lepiej zobrazować to, z czym miałyśmy do czynienia, postanowiłyśmy ukorzenić kilka marant w najpopularniejszych rodzajach medium.

Zgodnie z zapowiedzią w jednym z poprzednich postów, miesiąc temu pocięłyśmy kilka marant na szczepki oraz wzięłyśmy pod lupę 3 najpopularniejsze metody ukorzeniania sadzonek: w wodzie, w perlicie oraz w sphagnum. Wszystkie szczepki zostały ucięte w tym samym czasie i ostatni miesiąc spędziły w identycznych warunkach.

Zdjęcie ukazuje przykładowe szczepki z poszczególnych rodzajów medium po miesiącu – woda, perlit, sphagum.

Nasze doświadczenia

Najskuteczniejszym sposobem zawsze okazywało się ukorzenianie w wodzie. Korzenie pojawiały się najszybciej i były najbardziej rozbudowane. Nie dziwi więc popularność tej metody. W zależności od szczepki i rozmiarów kolanka, korzonki pojawiały się zazwyczaj po 3-5 dniach.

Sadzonki umieszczane w perlicie ukorzeniały się nieco później, ale również produkowały ładny system korzeniowy.

Natomiast wielkim rozczarowaniem okazało się sphagum. Szczepki umieszczone w tym medium zawsze najwolniej rozwijały korzonki, a podczas naszej miesięcznej próby nie zdążyły ich nawet wypuścić.

Uwaga! Są to wyłącznie nasze doświadczenia. Każdy z nas ma nieco inne warunki w swoim otoczeniu – temperaturę, wilgotność oraz dostęp światła. W naszym przypadku zawsze najlepiej sprawdzała się zwykła przegotowana woda.

Posty które mogą Cię zainteresować...

4 komentarze

 • Reply
  Magda
  11 grudnia 2020 at 23:39

  Niestety, mam te same wnioski, choć ja ukorzeniałam syngonium. W wodzie dość szybko pojawiał się piękny system korzeniowy, natomiast sadzonka w sphagnum nie wypuściła żadnego korzenia.

  • Reply
   Prayer Plant Girls
   17 grudnia 2020 at 16:43

   Niektóre gatunki znacznie szybciej ukorzeniają się w wodzie. Jeśli chodzi o Syngonium to mam takie same odczucia, chociaż ja ukorzeniam je wstępnie w wodzie, a następnie kontynuuje ukorzenianie w lechuzie.

 • Reply
  Ola
  12 marca 2021 at 10:41

  Dzień dobry 🙂 od prawie 2 tygodni moja szczepka maranty siedzi w wodzie o nic. Ani drgnie. Jest spora, z kolankiem i 3 liśćmi. Nie wiem, co robię źle bo stoi obok matecznej, która w miejscu pięknie rośnie. Może ma Pani jakieś sugestie?

  • Reply
   Prayer Plant Girls
   13 marca 2021 at 11:20

   Zapraszam na messengera Prayer Plant Girls, będzie łatwiej coś doradzić jeśli Pani prześle zdjęcie sadzonki oraz opisze warunki, w jakich przebywa (temp, miejsce)

Leave a Reply