Marantowate od podszewki

Marantowate od podszewki – Stromanthe thalia.

Charakterystyka

Stromanthe to rodzaj roślin z rodziny marantowatych, który obejmuje około kilkanaście różnych gatunków. Wszystkie standardowo pochodzą z wilgotnych lasów równikowych Ameryki Południowej i Środkowej. W naszych domach najczęściej spotykane są Stromanthe thalia (często pod nazwą synonimiczną Stromanthe sanguinea). W sprzedaży bardzo często pojawiają się pod niewłaściwą nazwą- Calathea. Charakteryzują się wydłużonymi, ostro zakończonymi liśćmi o ciemnozielonym lub wielokolorowym wybarwieniu (w zależności od odmiany) i z ciemnobordowymi spodami.

Wielkość, tempo wzrostu

Stromanthe thalia dorasta średnio do około 100 cm wysokości. W sprzyjających warunkach rośnie szybko i wytwarza sporo nowych pędów bezpośrednio z bryły korzeniowej. Na rynku dostępne są sadzonki w różnych rozmiarach (od wersji „miniaturowych” w doniczkach o średnicy kilku centymetrów, po rośliny dorosłe osiągające swoje maksymalne rozmiary).

Podłoże i przesadzanie

Podłoże dla Stromanthe, tak jak w przypadku innych marantowatych powinno cechować się lekkością, wysoką przepuszczalnością wody i odczynem od kwaśnego do lekko kwaśnego (pH w granicach 4,5-6). Mieszanka dla Stromanthe może być stosunkowo „cięższa” w porównaniu do mieszanek dla roślin z rodzaju Calathea/ Goeppertia. Do przesadzania przystępujemy w okresie wiosennym/ letnim lub z konieczności np. zaraz po zakupie, lub z powodu zbyt ciasnej doniczki. Nie należy zbytnio ingerować w korzenie- nie należy ich myć, skracać (wyjątek stanowią zgniłe fragmenty korzeni, które trzeba usunąć) i rozrywać na siłę, a jedynie delikatnie rozluźnić palcami i usunąć tyle starego podłoża, na ile to możliwe w danym przypadku.

Stanowisko i światło

W zależności od odmiany najlepiej rosną w pomieszczeniach z raczej dużą ilością światła dziennego. Stopniowo przyzwyczajane okazy są w stanie bez szkody znosić bezpośrednie słońce, a także zachować dobrą formę na stanowiskach w cieniu, znacznie oddalonych od okien. Unikamy ustawiania jej w pobliżu źródeł ciepła tj. grzejników, kominków; często otwieranych okien i drzwi, a także różnego rodzaju otworów wentylacyjnych i nawiewów.

Podlewanie

Nie ma jednego, właściwego harmonogramu podlewania. Częstotliwość i obfitość podlewania będą uzależnione od warunków panujących w mieszkaniu (temperatura, wilgotność powietrza), stanowiska, użytego podłoża i materiału, z jakiego wykonana jest doniczka. Stromanthe najlepiej podlewać wodą miękką, unikać wody prosto z kranu i kiepskiej jakości. Polecana będzie deszczówka, woda z akwarium, woda przegotowana, przefiltrowana – koniecznie- o temperaturze pokojowej. Jest rośliną dosyć wrażliwą na przelanie, ale świetnie odzyskuje formę po przesuszeniu.

Temperatura

Temperatura dla Stromanthe powinna być utrzymywana cały rok na poziomie powyżej 20 stopni Celsjusza.

Wilgotność powietrza

Nie jest to bardzo wymagająca roślina pod tym względem. Z powodzeniem możemy ją trzymać w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza oscyluje w granicach 50%. Byt niska wilgotność powietrza objawiać się będzie zasychaniem końcówek liści.

Nawożenie

Najlepiej nawozić dwa-cztery razy w miesiącu, od marca do września, stosując nawozy organiczne. Naturalne nawozy organiczne, pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, poprawią właściwości chemiczne i fizyczne gleby.

Rozmnażanie

Rozmnażanie przeprowadza się przez podział bryły korzeniowej lub poprzez ukorzenianie pędów z kolankiem. Roślinę należy podlać na dwa dni przed wykonaniem zabiegu, by bez komplikacji dokonać jej podziału. Rozmnażanie jest okazją do usunięcia obumarłych fragmentów bryły korzeniowej, ale powinno się przy tym zachować ostrożność.

Posty które mogą Cię zainteresować...

No Comments

    Leave a Reply