Porady

Jak nie zabić swoich marantowatych? Czyli 10 grzechów głównych popełnianych w ich uprawie.

Czego absolutnie nie powinno się robić, aby nie zgładzić swoich marantowatych podopiecznych? Poniżej przedstawiamy 10 grzechów głównych, które mogą przyczynić się do śmierci naszych zielonych przyjaciół:

 1. Nigdy nie zostawiaj marantowatych na pełnym słońcu. Są to rośliny tropikalne, rosnące w miejscach zacienionych i nie znoszą bezpośredniego nasłonecznienia.
 2. Nie przelewaj. Marantowate lubią lekko wilgotne podłoże. Stojąc w wiecznie mokrej ziemi, będą manifestować swoje niezadowolenie. Korzenie zaczną gnić, a liście stopniowo żółknąć.
 3. Nie stosuj Topsinu profilaktycznie. Jest to ciężka chemia, która obciąża roślinę i stosowana bez wyraźnej potrzeby wyrządzi więcej szkód niż pożytku.
 4. Nie usuwaj starego podłoża za wszelką cenę podczas przesadzania. Nieumiejętnie przeprowadzony zabieg może przyczynić się do poważnego uszkodzenia korzeni, a w rezultacie roślina będzie miała problemy z pobieraniem wody w tych kluczowym dla niej momencie.
 5. Podlej roślinę po przesadzeniu. Jedyny wyjątek to gdy jest ona przesadzana z wcześniej przelanego podłoża.
 6. Nie szoruj liści bądź korzeni mydłem lub innymi detergentami.
 7. Nie stawiaj marantowatych w pobliżu źródeł ciepła, zwłaszcza w okresie grzewczym. Suche powietrze i połączeniu ze zbyt wysoką temperaturą bardzo im szkodzi.
 8. Nie stosuj zbyt dużej dawki nawozów. Marantowate są bardzo wrażliwe na nadmiar pierwiastków. Bezpiecznym wyborem są nawozy organiczne, stosowane w ilości połowy zalecanej dawki na opakowaniu.
 9. Nie stawiaj roślin w przeciągu bądź przy otwartym oknie, zwłaszcza gdy temperatura na zewnątrz znacznie spada.
 10. Nie trzymaj roślin w podłożu uniwersalnym, ziemi do palm oraz innego tego typu gotowych mieszankach. Marantowate wymagają lekkiego i dobrze przepuszczalnego podłoża. Możemy im to zapewnić poprzez przygotowanie własnej mieszanki.

Powyższe 10 punktów to jedne z najczęściej popełnianych grzechów głównych popełnianych w uprawie marantowatych. Każdy z nas dopuścił się choćby jednego z nich i uśmiercił nie jedną roślinę. Jednak człowiek uczy się całe życie na własnych błędach, wyciąga wnioski oraz stara się być mądrzejszy na przyszłość. Tak więc nawet gdy okazuje się, że popełniliśmy praktycznie wszystkie z nich, nie poddawajmy się. Wyciągajmy wnioski i starajmy się unikać ich w przyszłości, a marantowate odwdzięczą się pięknymi liśćmi oraz mnóstwem nowych rurek.

4 komentarze

 • Reply
  Kasia
  2 września 2020 at 21:50

  Dobry wieczór. Jeśli teraz mam kalatea posadzone w ziemi uniwersalnej to we wrześniu powinnam przesadzić do odpowiedniego podłoża czy mam czekać do wiosny?

  • Reply
   Prayer Plant Girls
   3 września 2020 at 13:00

   Można przesadzić od razu, nie trzeba czekać aż do wiosny.

 • Reply
  Karolina
  3 lutego 2021 at 22:29

  Cześć!
  Na ostatnim zdjęciu pokazujecie zmydloną roślinę. Możecie opisać zabieg? Czemu tak? W punkcie 6 mówicie żeby tego nie robić.

  • Reply
   Prayer Plant Girls
   5 lutego 2021 at 10:25

   Ale to zdjęcie właśnie pokazuje czego nie robić, zdjęcie umieszczone za zgodą autorki z jednej z grup, która właśnie taki zabieg zastosowała.

Leave a Reply