Bez kategorii

Dobroczynne roztocza jako wsparcie w walce z niechcianymi lokatorami w trakcie stosowania neem oil.

W jednym z naszych poprzednich wpisów zachwalającym wymierne efekty stosowania dobroczynnych roztoczy w uprawie marantowatych, wymieniamy ich główne zalety oraz rodzaje produktów dostępnych na rynku. Sporo osób zastanawia się jednak, czy można stosować dobroczynne roztocza razem z innymi środkami pomagającymi w walce ze szkodnikami takimi, jak neem oil czy najpopularniejsze środki chemiczne. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące was pytania.

Czy neem oil także zabija dobroczynne drapieżne roztocza?

Tak, jak opisałyśmy w jednym z poprzednich postów, neem oil zawiera azadirachtine, substancję czynną odpowiedzialną za swoją niesamowita skuteczność w zwalczaniu różnych szkodników. Wiele osób zastanawia się, czy działając tak efektywnie na niechcianych lokatorów, nie szkodzi ona także innym dobroczynnym organizmom. Na podstawie badań opublikowanych w 2012 stwierdzono, iż azadirachtina nie powoduje znaczącej śmiertelności w populacji drapieżnych roztoczy. Zauważono co prawda zmniejszoną płodność o około 50%, jednak przeżywalność jaj drapieżnych roztoczy podczas stosowania azadirachtiny wynosiła ponad 80%. Tak więc uznaje się, iż substancja można być bezpiecznie stosowana razem z ochroną biologiczną w postaci drapieżnych roztoczy.

Podsumowując, obie metody są ze sobą kompatybilne i stanowią razem doskonałą ochronę biologiczną. Niemniej jednak, pomimo iż udowodniono brak przeciwwskazań do jednoczesnego stosowania neem oil oraz drapieżnych roztoczy, najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie wszelkich zabiegów z jego użyciem na kilka dni przed zawieszeniem nowych saszetek. W ten sposób unikniemy ryzyka zmycia naszych pomocników z liści podczas oprysku czy przecierania liści.

W przypadku zauważenia niepokojących sygnałów możemy zastosować oprysk z neem oil w każdej chwili, pamiętając o uprzednim zdjęciu saszetek z roztoczami i umieszczeniu ich w bezpiecznym miejscu. Po wyschnięciu rośliny możemy je ponownie zawiesić. Nawet jeśli takim zabiegiem w trybie pilnym ryzykujemy utratę kilku drapieżnych roztoczy, jest to konieczne, aby ocalić naszych zielonych podopiecznych.

Należy także pamiętać, że drapieżne roztocza są raczej środkiem prewencyjnym oraz zwalczają początkowe stadium inwazji szkodników. Przy większym nasileniu, nie są one wystarczającym środkiem i należy zastosować oprysk z neem oil dla większej efektywności.

Podstawowe informacje oraz bezpieczeństwo stosowania.

Neem oil działa systemiczne, co oznacza, że substancja czynna jest wchłaniana przez roślinę i oddziałuje na każdego insekta, który ową roślinę zje. Tak więc insekty nieżerujące na roślinie są bezpieczne. Nie zaleca się jednak stosowania oprysków z neem bezpośrednio po wypuszczeniu roztoczy, gdyż ryzykujemy zmycie ich z powierzchni rośliny.

  • Oprysk może być wykonany na każdej marantowatej, nawet tych o zamszowych liściach.
  • W przypadku roślin o bardzo delikatnych i cienkich liściach zalecamy zastosowanie odrobinę mniejszej dawki lub przetestowanie środka na jednym liściu, zanim opryskamy całą roślinę. Leopardina wydaje się być najbardziej wrażliwa, dlatego też zalecamy zmniejszenie dawki o połowę.
  • Nie stosować jeśli olej nie tworzy jednolitej mlecznej emulsji. W takim przypadku należy dolać odpowiednia ilość ciepłej wody lub większej ilości emulgatora. Pamiętajmy, aby zawsze wstrząsnąć przed użyciem.
  • Zawsze wstrząśnij i porządnie wymieszaj przed każdym zastosowaniem. Po pewnym czasie bezruchu olej zaczyna się wytracać, a jego zbyt duże stężenie może spowodować poparzenia na liściach.
  • W celu uzyskania optymalnych rezultatów powtarzać oprysk w odstępach 7-10 dni natomiast oprysk profilaktyczny wystarczy wykonać raz w miesiącu.
  • Zawsze używaj tego produktu niezwłocznie po wymieszaniu z wodą i nie pozostawiaj mieszanki w spryskiwaczu czy innym zbiorniku przez dłuższy czas. Emulsja wykazuje największą skuteczność do około 8 godzin od wymieszania. Azadirachtina jest wyjątkowo nietrwała w świetle oraz wodzie, przez co bardzo szybko ulega rozpadowi.
  • Przygotuj tyle roztworu, ile jesteś w stanie zużyć na raz. Nie przechowuj pozostałości na później, gdyż traci on wtedy swoje dobroczynne właściwości.
  • Nie należy substancji spożywać czy dotykać okolic oczu. Jest ona bezpieczna dla człowieka, jednak może działać drażniąco na błony śluzowe.
  • Nie należy wylewać środka do zbiorników wodnych, gdyż wykazuje on pewna toksyczność dla organizmów w nim żyjących.
  • Jeśli stosujemy preparat na zewnątrz, powinniśmy to robić w godzinach wieczornych gdy owady nie są już aktywne. Neem oil nie jest toksyczny dla pszczół, biedronek itp. jednak użyty do przygotowania emulsji płyn/mydło może im zaszkodzić.
  • Osoby z wrażliwą skórą lub skłonnością do alergii powinny stosować rękawiczki w trakcie stosowania substancji.

Źródła:

  1. Azadirachtin Summary Document Registration Review; EPA-HQ-OPP-2008-0632-0002; U.S. Environmental Protection Agency, Office of Pesticide Programs, Biopesticides and Pollution Prevention Division, U.S. Government Printing Office: Washington, DC, 2008.
  2. Neem Oil; Tolerance Exemptions. Fed. Regist. December 13, 1995, 60 (239), 63950-63953.
  3. Biopesticides Registration Action Document (BRAD) Cold Pressed Neem Oil; EPA-HQ-OPP-2007-0996-0002; U.S. Environmental Protection Agency, Office.
  4. Effects of azadirachtin on Tetranychus urticae (Acari: Tetranychidae) and its compatibility with predatory mites (Acari: Phytoseiidae) on strawberry. Published online in Wiley Online Library: 14 July 2012; DOI 10.1002/ps.3364; Society of Chemical Industry.

Posty które mogą Cię zainteresować...

2 komentarze

  • Reply
    Natalia
    4 sierpnia 2020 at 09:14

    Super wpis, wiele rozjaśnia 🙂 Po czym poznać, że wciornastki zniknęły z roślinki?

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      7 sierpnia 2020 at 21:25

      Po zastosowaniu odpowiednich środków trzeba roślinę obserwować. Jeśli nie widzimy nowych śladów żerowania, nie dostrzegamy ich fizycznej obecności oraz stan rośliny nie pogarsza się, możemy wtedy uznać, że pozbyliśmy się problemu.

Leave a Reply