Porady

W czym posadzić ? Rozmawiamy o doniczkach.

Na pewno niejeden z nas zna to uczucie niezdecydowania, gdy wchodzi do centrum ogrodniczego, marketu czy innego sklepu z doniczkami. Olbrzymia różnorodność oraz bogactwo pod względem wzornictwa, stylu czy rozmiarów może czasem nas przytłoczyć. Zatem która doniczka będzie najlepszym wyborem? Mamy nadzieje, że ten post odpowie na kilka nurtujących was pytań.

Osłonka czy doniczka? Czyli mity i fakty.

Czy można hodować roślinę bezpośrednio w osłonce jeśli na dnie będzie drenaż?

Prawda jest taka, że w „klasycznej” sytuacji, gdy roślinę hodujemy w podłożu nie wystarczy większa warstwa keramzytu na dno osłonki, szczególnie jeśli jest wrażliwa na przelanie. Korzenie nie mają właściwie żadnego dostępu do tlenu, a woda zbierająca się na dnie w warstwie keramzytu nie może swobodnie odparować.

Dodatkowo, roślina posadzona w nieodpowiedniej mieszance, to przelanie jest właściwie pewne. Woda musi mieć możliwość swobodnego odpływu się z doniczki, zaś korzenie powinny mieć dostęp do tlenu, co ułatwia dodatkowo odpowiednio luźna i przepuszczalna mieszanka podłoża. Tak więc, sadzenie roślin w samej osłonce to błąd, który z całą pewnością przypłacimy kiepską kondycja rośliny albo nawet pożegnaniem się z naszym okazem.

W jakim celu stosuje się osłonki?

Osłonka ma jedynie funkcję dekoracyjną oraz w przypadku jej użycia nie potrzebujemy już podstawki. W osłonce umieszczamy plastikową doniczkę produkcyjną, lub nie do końca ładną doniczkę z odpływem.

Czy osłonka musi być większa niż doniczka produkcyjna?

Doniczka i osłonka nie mogą do siebie ciasno przylegać. Musi być przynajmniej 2-3 cm luzu po każdej stronie, tak aby woda z dna osłonki mogła swobodnie parować.

Czy doniczka powinna mieć odpływ oraz warstwę drenażu?

Doniczka musi mieć odpływ oraz odpowiednią warstwę drenażową na dnie, a także odpowiednie podłoże dla naszych roślin. Wtedy taką doniczkę możemy ustawić na podstawce lub umieścić właśnie w osłonce.

Czy można stosować drewniane lub metalowe osłonki?

Metal czy drewno jest coraz częściej stosowane w produkcji osłonek. Musimy jednak pamiętać, że drewno musi być odpowiednio zaimpregnowane, by móc mieć kontakt z wodą, a nieodpowiednio zabezpieczony metal może ulegać korozji.

Najpopularniejsze rodzaje doniczek

Istnieje wiele rodzajów doniczek dostępnych na rynku, jednak skupimy się na tych najpopularniejszych oraz najbardziej dostępnych.

Doniczki plastikowe

Najczęściej używane, mogą być zarówno doniczkami produkcyjnymi o wątpliwej urodzie, ale istnieją też doniczki plastikowe o większych walorach estetycznych z dopasowaną do siebie podstawką. Z łatwością możemy także we własnym zakresie przerobić ulubioną osłonkę plastikową na doniczkę poprzez wykonanie otworów drenażowych. Ten rodzaj doniczek nadaje się idealnie do mieszanek podłoża podanych w dziale Pielęgnacja, które muszą być lekkie i przepuszczalne dla wody i powietrza.

Zalety:

  • lekkie
  • w ich wnętrzu podłoże utrzymuje nieco wyższa temperaturę, co wpływa na szybszy i bujniejszy wzrost
  • tanie
  • łatwo dostępne
  • bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, np. upadek
  • dają wiele możliwości aranżacyjnych (mnogość kształtów, kolorów i rozmiarów)
  • łatwe w utrzymaniu czystości

Wady:

  • dłużej utrzymują wilgoć w podłożu, woda wolniej odparowuje, więc wymagana jest lżejsza mieszanka podłoża, która ten problem zrównoważy
  • nie wpisują się w ogóle w trend eko
  • nie są najlepszym pomysłem w przypadku roślin wysokich i ciężkich, łatwo dochodzi do ewentualnego wywrócenia doniczki
    dość łatwo ulegają uszkodzeniem pod wpływem słońca i wysokiej temperatury

Doniczki terakotowe/gliniane/ceramiczne nieszkliwione

Są świetną alternatywą dla osób z ciężką ręką do podlewania lub do roślin, które nie lubią mieć stale wilgotnego podłoża. Chłoną doskonale wilgoć z podłoża, więc mieszanka szybciej przesycha, dostarczają też więcej tlenu, ponieważ ich ściany są porowate. Jeśli jednak zdecydujemy się na ich użycie do hodowli marantowatych, należy nieco zmodyfikować mieszankę podłoża na nieco „cięższą”, czyli taką z większą częścią komponentu torfu, a mniejszą ilością rozluźniaczy. Możemy też zastosować mieszankę, której używamy do doniczek plastikowych, ale w takim przypadku, trzeba liczyc się z tym, że będziemy musieli dość często podlewać. Estetyka jest niesamowita, surowa, dająca mnóstwo możliwości. Jeśli zauważymy dziwnie wyglądające jasne zacieki oraz wytrącające się kryształki na ich powierzchni, nie panikujmy, jest to spowodowane twardą wodą i wystarczy takie miejsca po prostu przetrzeć lub zaakceptować ich urok.

Zalety:

  • tanie i łatwo dostępne
  • świetnie nadają się do dużych i ciężkich okazów roślin
  • ich ściany nagrzewają się zdecydowanie mniej, więc podłoże ma dość stabilną temperaturę
  • trudniej o przelanie rośliny
  • doskonale dotlenia korzenie i „wyciąga” wodę z podłoża, ułatwiając jego przesychanie
  • są eko
  • są niewrażliwe na wysokie temperatury i ostre słońce

Wady:

  • łatwo o uszkodzenia mechaniczne, np. przy upadku lub uszkodzeniu ciężkim przedmiotem
  • dużo cięższe niż doniczki plastikowe
  • dość ubogie możliwości aranżacyjne, niewielka ilość kolorów dostępna, choć wiele osób uważa to jako zaletę
  • nieco trudniej utrzymać je w czystości

Doniczki ceramiczne szkliwione

Łączą one w sobie zalety doniczek plastikowych i terakotowych, jednak w zachowaniu bardziej przypominają te plastikowe. Szkliwienie powoduje, że woda gorzej odparowuje i ceramika nie jest tak przepuszczalna, jak klasyczna terakota. Podłoże polecane do nich pod kątem marantowatych powinno być tym lżejszym „bigosem”, ponieważ doniczka nie wchłania wody z podłoża. Co więcej, tego typu doniczki są bardziej odporne na warunki atmosferyczne, cięższe, bardziej ekologiczne, a także mają większy wachlarz możliwości jeśli chodzi o estetykę.

System Lechuza

Wartym zapamiętania jest Lechuza, który jest samonawadniającym systemem semihydro lub terraponicznym, składajacym się z pojemnika i właśnie systemu nawadniania gleby. Zapewnia on roślinom nawet do 12 tygodni nawadniania bez konieczności ich podlewania. Można w nim stosować normalną mieszankę podłoża lub podłoża dedykowanego do innych roślin, lecz system posiada także substrat Lechuza Pon i Lechuza TerraPon. Obydwa substraty świetnie nadają się do domów, gdzie mieszkają alergicy i rozważane jest zrezygnowanie z „ziemi” jako takiej lub w placówkach, gdzie jest to wymagane ze wzgledów sanitarnych, np. w szpitalach oraz innych placówkach medycznych.

www.barokko.pl

Zalety:

  • doniczki są wykonane z polipropylenu pokrytego dodatkową warstwą lakieru, więc są odporne na uszkodzenia pod wpływem temperatury. Dzięki temu nie blakną pod wpływem słońca, opadów deszczu, śniegu oraz wytrzymują mróz do -30st. C.
  • można zrezygnować z tradycyjnego podłoża na rzecz substratu Lechuza
    eliminuje możliwość przelewania rośliny
    wiele możliwości aranżacyjnych, mają różne kształty i kolory
  • nadają się zarówno do hodowli roślin domowych, jak i na zewnątrz
  • wskaźnik pokazuje, kiedy powinniśmy ponownie napełnić pojemnik wodą

Wady:

  • słaba dostępność systemu, można zakupić poszczególne elementy w niewielu sklepach internetowych i stacjonarnych
  • wysoka cena, zarówno doniczek, jak i substratu
  • należy stosować specjalny system nawożenia rośliny
  • wymaga nieco wiedzy na temat uprawy w takim systemie

Podsumowując powyższe zagadnienia, doniczka może być taka, jaką sobie każdy wymarzy i jaka mu odpowiada. Jednak należy pamiętać, że trzeba uwzględnić właściwości każdej z nich i dobrać do tego odpowiednie podłoże. Pamiętać należy także o tym, że sadząc roślinę w niewłaściwej mieszance oraz źle dobranym pojemniku, ryzykujemy jej przelanie, a w konsekwencji fundujemy jej powolną śmierć. Starajmy się zatem pamiętać o potrzebach danej rośliny, gdyż spełniając je, na pewno się nam odwdzięczą.

10 komentarzy

  • Reply
    Sonia
    13 sierpnia 2020 at 09:52

    Hej, chciałabym posadzić nowe nabytki właśnie w glinianych / terakotowych osłonkach i kompletuje składniki do 3 mieszanki (torf 60%, perlit 20% i humus 20%). Wydaje się właśnie najcięższa, czy tak będzie optymalnie? Pozdrawiam!

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      14 sierpnia 2020 at 20:30

      Tak, mieszanka w tych proporcjach nada się do terakoty.

  • Reply
    Magda
    18 sierpnia 2020 at 23:09

    Pisząc o procentach chodzi o objętość? Bo wagowo uzbierać 20% perlitu będzie ciężko 🙂

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      19 sierpnia 2020 at 22:29

      Oczywiście, wartości % odnoszą się do objętości.

  • Reply
    Magdalena
    8 września 2020 at 22:58

    Cześć! Mam problem z podstawkami z nieszkliwionej terakoty. Mam na nich keramzyt i własną wodę,celem podniesienia wilgotności. Niestety nie przewidziałam,że podstawka będzie oddawać wodę aż w takiej ilości. Podkładki z korka i materiału pleśnieją,a boje się stawiać je bezpośrednio na meble(nie chciałabym ich zniszczyć). Czy jest jakiś sposób “zaimpregnowania” takich podstawek,żebym nie musiała ich wyrzucać?

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      12 września 2020 at 01:19

      Można zabezpieczyć takie podstawki różnymi substancjami, np. środek do zabezpieczania fundamentów, żywica, odpowiednia farba, etc. Można też zamiast podstawek z keramzytem pod doniczką poustawiać małe naczynia z wodą pomiędzy roślinami.

  • Reply
    Maria
    2 października 2020 at 11:00

    Przydałyby się jeszcze informacje o wielkości doniczki, bo mam z tym największy problem – jak dobierać wielkość doniczki do rośliny? Kiedy przesadzić do większej? 🙂

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      2 października 2020 at 13:47

      Roślinę przesadzamy do doniczki o 2-3 rozmiary większej, gdy system korzeniowy jest na tyle rozbudowany, że nie mieści się w swojej dotychczasowejdoniczce.

  • Reply
    Ola
    20 lutego 2021 at 08:11

    Zastanawiają mnie te przeźroczyste doniczki jak do storczyków; chciałabym się na nie przerzucić ale trochę się cykam, że światło nie w każdym przypadku ma dobry wpływ na bryłę korzeniową, że jednak ogólnie korzenie do prawidłowego rozwoju potrzebują ciemności, czy moje wątpliwości są bezpodstawne?

    • Reply
      Prayer Plant Girls
      4 marca 2021 at 23:33

      Jeśli doniczka jest w osłonce to korzenie nie mają dostępu do światła.

Leave a Reply